Porady

Czy fundusz alimentacyjny wypłaca alimenty wstecz?

Mam pytanie dotyczace swiadczen z funduszu alimentacyjnego .Alimenty zostały zasądzone ponad rok temu. Dlaczego nie dostaje się wyrownania i czy fundusz alimentacjnego może wypłacać wyższe świadczenia czy limit to 500 zł.


Gośka

 

 


 

 

Szanowna Pani!


Zasady wypłaty świadczeń z funduszu alimentacyjnego określone są w ustawie z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.


Zgodnie z tą ustawą (art. 10 ust. 1) świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł.
Nie ma zatem możliwości uzyskania wyższego niż 500 zł świadczenia z funduszu alimentacyjnego, nawet jeżeli sąd przyznał w wyroku alimenty w wyższej kwocie.


Prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego ustala się na okres świadczeniowy począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek do organu właściwego wierzyciela, nie wcześniej niż od początku okresu świadczeniowego do końca tego okresu (art. 18 ust. 1).
Fundusz alimentacyjny nie wypłaca zatem świadczeń wstecz (np. od dnia określonego w wyroku) tylko od miesiąca, w którym wpłynął do urzędu gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela (dziecka uprawnionego do alimentów).

 


Stan prawny na dzień 9.12.2021 r.

  • Data2021-12-09
  • AutorŁukasz  Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Dodaj załącznik
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl