Zstępny pasierbicy a grupa podatkowaWitam, mam pytanie odnośnie tego, którą grupą podatkową jestem. Zakreślę sytuację:
Drugi mąż mojej babci zapisał w testamencie na mnie dom. Babcia wyszła za niego za mąż gdy moja mama była już pełnoletnia. Czy w takim przypadku prawnie jest ona jego pasierbicą? A co za tym idzie czy ja jestem traktowana jako córka pasierbicy (mam 29 lat)?
Całe życie traktowałam go jako dziadka i zastanawiam się , z której grupy będę musiała zapłacić podatku za spadek gdy dziadek umrze?

 

Iwona

 

 


Szanowna Pani,


Grupy podatkowe od których zależy wysokość podatku od spadków i darowizn, określone są w art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r. Nr 93 poz. 768 ze zm.).
Według tego przepisu:

  • grupa I to małżonek, zstępni, wstępni, pasierbi, zięciowie, synowe, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie
  • grupa II to zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych
  • grupa III to inni nabywcyStosownie do art. 618 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, z małżeństwa wynika powinowactwo między małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka. Trwa ono mimo ustania małżeństwa.


Zawarcie związku małżeńskiego przez Pani babcię spowodowało, że Pani mama i Pani stałyście się powinowatymi męża babci. Pani mama stała się pasierbicą męża babci a on dla mamy ojczymem. Pani jest natomiast zstępną pasierbicy męża babci.


Jest Pani zatem zaliczona do II grupy podatkowej.


Okoliczność, że Pani mama była już pełnoletnia kiedy babcia po raz drugi wychodziła za mąż nie ma znaczenia dla powstania powinowactwa pomiędzy mężem babci a jej rodziną.

 


Stan prawny na dzień 23.07.2014 r.


Łukasz  Obrał

Radca prawny (KR-3122). Doświadczony prawnik-praktyk. Od maja 2004 r. zawodowo zajmuje się poradnictwem prawnym. Egzamin radcowski zdał w 2015 r. Dotychczas udzielił wielu porad prawnych, które przyczyniły się do skutecznego rozwiązania trudnych spraw Klientów. Autor wielu artykułów o tematyce prawnej. Znawca prawa rodzinnego, spadkowego, lokalowego, zabezpieczenia społecznego. Nieobce są mu i inne dziedziny prawa. Z Serwisem prawo-porady.pl związany od początku jego istnienia.