Artykuły

Zatarcie skazania po warunkowym zawieszeniu wykonania kary pozbawienia wolności

Zostałem skazany z art. 233 § 1 Kodeksu karnego. Wyrok to 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata oraz grzywna do zapłacenia w wysokości 700 zł. Zawieszenie skończy mi się w dniu 20 września 2011 r. Chciałbym zapytać kiedy moja kara ulegnie zatarciu i czy można wcześniej pisać i gdzie wniosek o zatarcie skazania?

 

Piotrek

 

 


 


Szanowny Panie,


Z Pana pytania wynika, iż za popełnione przestępstwo z art. 233 § 1 Kodeksu karnego został Pan skazany na karę pozbawienia wolności w wymiarze 8 miesięcy oraz karę grzywny w wysokości 700 zł. Sąd jednocześnie zawiesił wykonanie kary pozbawienia wolności na okres 2 lat.


Odnośnie zatarcia skazania zastosowanie w Pana przypadku będzie miał przepis art. 76 KK.
§ 1 art. 76 KK wskazuje, iż skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.
Natomiast przepis art. 76 § 2 KK mówi, iż jeżeli wobec skazanego orzeczono grzywnę lub środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed ich wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem ich wykonania, nie dotyczy to środka karnego wymienionego w art. 39 pkt 5 (obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę).


Jeżeli 2-letni okres próby kończy się w dniu 20 września 2011 r. to zatarcie skazania nastąpi, z mocy prawa, z dniem 20 marca 2012 r., pod warunkiem, że zapłacił Pan grzywnę na jaką skazał Pana sąd oraz, że sąd nie zarządzi wobec Pana wykonania kary pozbawienia wolności, co stosownie do przepisu art. 75 § 4 KK może nastąpić nie później niż w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.


Zatarcie skazania następuje z mocy prawa, co oznacza, że nie jest konieczne orzeczenie sądu w tej kwestii, a więc nie musi Pan składać żadnego wniosku o zatarcie skazania.


Stosownie do art. 106 KK z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe; wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych.


Skazanie, które uległo zatarciu nie rodzi żadnych konsekwencji prawnych ani ograniczać praw osoby, której skazanie uległo zatarciu.


Jeżeli skazanie w Pana przypadku ulegnie zatarciu może Pan twierdzić, że nie był Pan karany. Taką informację może Pan wpisywać w kwestionariuszach osobowych, podaniach o pracę, itp. Po upływie dnia, w którym nastąpi zatarcie skazania jeżeli Pan wystąpi do Krajowego Rejestru Karnego to otrzyma Pan zaświadczenie o niekaralności.


Przepisy prawa karnego nie dają Panu możliwości, w przypadku skazania z warunkowym zawieszeniem wykonania kary pozbawienia wolności, ubiegania się o wcześniejsze niż w chwili wskazanej w art. 76 § 1 KK zatarcie skazania poprzez złożenie stosownego wniosku w sądzie.


Wcześniejsze zatarcie skazania mogłoby nastąpić w drodze ułaskawienia przez Prezydenta RP, ale istnieje duża szansa na to, że gdyby Pan po upływie próby złożył stosowny wniosek o ułaskawienie poprzez zatarcie skazania (jest taka możliwość) to nie zostałby on rozpatrzony przed dniem 20 marca 2012 r. kiedy to zatarcie skazania nastąpi z mocy prawa. Poza tym prawo łaski jest stosowane przez Prezydenta RP w wyjątkowych sytuacjach tak więc szanse na uzyskanie korzystnej decyzji w sprawie ułaskawienia są niewielkie.

 

 

Stan prawny na dzień 11.01.2014 r.





  • Data2011-09-04
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl