Artykuły

Zasiłek pielęgnacyjny a ubezpieczenie zdrowotne

Mam przyznane prawo do zasiłku pielęgnacyjnego. Czy przy pobieraniu tego zasiłku przysługuje mi ubezpieczenie zdrowotne?


Andrzej

 

 


 

 

Szanowny Panie,


Zasadny podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu określa ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).


Zgodnie z tą ustawą prawo do zasiłku pielęgnacyjnego nie stanowi źródła obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Pobierając zasiłek pielęgnacyjny nie jest zatem Pan ubezpieczony i nie może Pan korzystać nieodpłatnie z publicznej służby zdrowia.


Aby podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu musiałby Pan:

  1. być zarejestrowanym w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, albo
  2. mieć przyznane prawo do zasiłku stałego z pomocy społecznej


Jeżeli jest Pan osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności to może być Pan zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny swojego rodzica, ojczyma lub macochy, dziadków (z tym, że wnuk może zostać zgłoszony do ubezpieczenia tylko w przypadku, gdy żaden z rodziców nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego albo nie jest osobą uprawnioną do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji z tytułu wykonywania pracy lub pracy na własny rachunek albo ubezpieczeniu dobrowolnemu) o ile podlegają oni obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.


Przepisy pozwalają także ubiegać się przez osoby, które spełniają kryterium dochodowe ustalone w ustawie o pomocy społecznej (obecnie 542 zł  dla osoby samotnie gospodarującej i 456 zł dla osoby w rodzinie) o wydanie decyzji potwierdzającejprawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wniosek składa się do gminy. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przysługuje przez okres 90 dni od dnia określonego w decyzji, którym jest dzień złożenia wniosku przez świadczeniobiorcę.
Z tym, że w Pana przypadku skoro jest Pan osobą niepełnosprawną w stopniu co najmniej umiarkowanym, w przypadku spełniania kryterium dochodowego z ustawy o pomocy społecznej, może Pan ubiegać się o zasiłek stały z pomocy społecznej.
Praktycznie więc o wydanie decyzji  prawa do świadczeń  potwierdzającej prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mogą ubiegać się osoby spełniające kryterium dochodowe przewidziane w ustawie o pomocy społecznej, ale niespełniające warunków do uzyskania pomocy w postaci zasiłku stałego.


Może Pan w końcu ubezpieczyć się dobrowolnie. Jednak w tym przypadku musiałby Pan samodzielnie opłacać składkę w wysokości nie mniejszej niż 350,73 zł (stan na dzień 26 maja 2014 r.). Co więcej zgodnie z art. 68 ust. 7 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym uzależnione jest od wniesienia przez tą osobę opłaty na rachunek Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Fundusz Zdrowia    
Wysokość tej opłaty jest uzależniona od okresu, w którym osoba, zgłaszająca się dobrowolnie do ubezpieczenia zdrowotnego, nie była objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, i wynosi:  

  1. 20 % dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki dla osoby, której przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek wynosi nieprzerwanie od 3 miesięcy do roku (obecnie 779,39 zł)
  2. 50 % dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki dla osoby, której przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek wynosi nieprzerwanie powyżej roku do 2 lat (obecnie 1948,49 zł)  
  3. 100 % dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki dla osoby, której przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek wynosi nieprzerwanie powyżej 2 lat do 5 lat (obecnie 3896,97 zł)  
  4. 150 % dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki dla osoby, której przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek wynosi nieprzerwanie powyżej 5 lat do 10 lat (5845,46 zł)  
  5. 200 % dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki dla osoby, której przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek wynosi nieprzerwanie powyżej 10 lat (obecnie 7793,94 zł).

 

 

Stan prawny na dzień 26 maja 2014 r.





  • Data2014-05-27
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl