Artykuły

Wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą a podatki

Witam,
Chciałbym się dowiedzieć czy przy wykupie mieszkania komunalnego za 10% jego wartości muszę płacić jakiś podatek prócz opłaty notarialnej?


Jakub

 

 


 

 

Szanowny Panie,


Co do zasady umowa sprzedaży, w tym umowa sprzedaży nieruchomości podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten wynosi 2% wartości nabywanej nieruchomości, a obowiązek podatkowy ciąży na kupującym.


Jednak ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) przewiduje zwolnienia podatkowe.


Jak wskazuje art. 2 pkt 1g ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne w sprawach podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami lub przepisom o autostradach płatnych.


Biorąc pod uwagę powyższy przepis należy stwierdzić, że nabycie lokalu komunalnego, na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami, nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.


Należy się zastanowić czy udzielona Panu przez gminę bonifikata w wysokości 90% wartości mieszkania może stanowić podstawę do powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.


Jak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 22 marca 2011 r. znak: ILPB2/415-1421/10-4/WS: „Stosownie do treści art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.


Jak dowodzi użycie sformułowania „w szczególności”, definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy.


O przychodzie podatkowym z innych źródeł będziemy mówić zatem w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe. Należy jednak zaznaczyć, że nie w każdym przypadku przysporzenie to będzie rodziło skutek podatkowy. Jeśli bowiem bonifikaty udzielane będą ściśle na zasadach określonych w ustawie, a krąg osób uprawnionych do zakupów z bonifikatą będzie nieograniczony, udzielenie bonifikaty będzie podatkowo obojętne.


Jeżeli zatem prawo beneficjentów nie będzie ograniczone do konkretnych osób lub grup osób indywidualnie oznaczonych i bonifikata na takich samych zasadach przyznana będzie wszystkim potencjalnym nabywcom (najemcom), to korzystanie z tej bonifikaty należy uznać za neutralne podatkowo.


Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, iż kwota bonifikat udzielonych przez gminę miejską, na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami nie stanowi dla beneficjentów bonifikat przychodu podlegającego opodatkowaniu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli oferta zakupu z bonifikatą jest nieograniczona, tzn. jeżeli prawo beneficjentów nie jest ograniczone do konkretnych osób lub grup osób indywidualnie oznaczonych i bonifikata na takich samych zasadach przyznana jest wszystkim potencjalnym nabywcom (najemcom)
”.


Wobec powyższego należy stwierdzić, iż w związku z wykupem mieszkania komunalnego z bonifikatą zapłaci Pan wyłącznie opłatę notarialną. W związku z zakupem mieszkania nie powstanie obowiązek podatkowy, ani w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, ani w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

 


Stan prawny na dzień 10.04.2012 r.





  • Data2012-04-10
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl