Artykuły

Prawo do bezpłatnej służby zdrowia po zakończeniu wypłaty zasiłku macierzyńskiego

W jakim okresie po ustaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego (wypłacany przez ZUS, bo umowa o pracę wygasła z dniem porodu) stracę uprawnienie do korzystania z publicznej służby zdrowia?
Po zasiłku macierzyńskim nie będę pracowała.


Baśka

 

 


 

 

Szanowna Pani,


Warunki udzielania i zakres świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych określa ustawa  z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).


Będąc zatrudnioną na umowę o pracę podlegała Pani obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. Objęcie Pani obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, jako pracownika, spowodowało, że uzyskała Pani prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia. Jak bowiem wskazuje art. 67 ust. 2 ustawy osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego po zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego uzyskuje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.


Co do zasady, w przypadku pracowników, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej osób ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego (art. 67 ust. 4 ustawy), a więc po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia umowy o pracę.
Jednak w przypadku kobiet, które po zakończeniu umowy o pracę otrzymują z ZUS zasiłek macierzyński zastosowanie ma przepis art. 67 ust. 6, który wskazuje, że osoba objęta obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, pomimo wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia ma wraz z członkami rodziny prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w okresie pobierania przez tę osobę zasiłku przyznanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, którego nie zalicza się do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.


Powyższe przepisy wskazują, że prawo do świadczeń opieki zdrowotnej zachowa Pani do końca okresu pobierania przez Panią zasiłku macierzyńskiego.
Po zakończeniu wypłacania Pani zasiłku macierzyńskiego straci Pani prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

 

Aby po zakończeniu okresu wypłacania Pani zasiłku macierzyńskiego mogła Pani korzystać, bezpłatnie, z publicznej służby zdrowia, powinna Pani np. uzyskać status bezrobotnej (pisze Pani, że po zakończeniu wypłacania Pani zasiłku macierzyńskiego nie będzie Pani pracować) lub ubiegać się o wydanie decyzji przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) potwierdzającej prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.


Niezależnie od tego czy Pani będzie osobą posiadającą uprawnienie do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej, z tych świadczeń nieodpłatnie będzie mogło korzystać Pani dziecko.
Jak wskazuje bowiem art. 2 ust. 1 pkt 3a ustawy, do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na zasadach określonych w ustawie mają prawo także osoby posiadające obywatelstwo polskie, które nie ukończyły 18. roku życia.

 


Stan prawny na dzień 14.01.2013 r.





  • Data2013-01-15
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl