Artykuły

Orzekanie o alimentach, władzy rodzicielskiej i podziale majątku wspólnego małżeńskiego w sprawie o rozwód

Złożyłam pozew o rozwód. Czy mogę do tego pozwu dołączyć wnioski o alimenty na córkę, która ma 14 lat, powierzenie mi władzy rodzicielskiej oraz o podział majątku wspólnego? Jakie jeszcze mogę złożyć wnioski w sprawie o rozwód?


Magdalena

 

 


 

 

Szanowna Pani,

 

Może Pani złożyć w sprawie o rozwód żądanie zasądzenia alimentów na córkę, wydania rozstrzygnięcia o władzy rodzicielskiej oraz podziału majątku wspólnego małżeńskiego.
Nawet jeżeli nie złożyłaby Pani odpowiednich wniosków sąd w wyroku rozwodowym zamieściłby rozstrzygnięcia odnoszące się do władzy rodzicielskiej, alimentów na dziecko o o kontaktach z dzieckiem.


Powyższe wynika z przepisu art. 58 § 1 Kodeksu rodzinnego, stosownie do którego w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.
Zgodnie z § 1a art. 58 KRO, sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka. Sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom na ich zgodny wniosek, jeżeli przedstawili porozumienie, o którym mowa w § 1, i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka.


W postępowaniu o rozwód może Pani żądać alimentów od męża. Art. 444 Kodeksu postępowania cywilnego wskazuje bowiem, iż małżonek może dochodzić roszczeń alimentacyjnych od drugiego małżonka na wypadek orzeczenia rozwodu, jak również na wypadek orzeczenia separacji. Dochodzenie następuje przez zgłoszenie wniosku na rozprawie w obecności drugiego małżonka albo w piśmie, które należy doręczyć drugiemu małżonkowi.


Jeżeli mieszka Pani wspólnie z mężem w jednym mieszkaniu sąd orzeknie o sposobie korzystania z tego mieszkania.
Stosownie do przepisu art. 58 § 2 KRO, jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.


W czasie trwania procesu o rozwód lub o separację nie może być wszczęta odrębna sprawa o zaspokojenie potrzeb rodziny i o alimenty pomiędzy małżonkami albo pomiędzy nimi a ich wspólnymi małoletnimi dziećmi co do świadczeń za okres od wytoczenia powództwa o rozwód lub o separację. Pozew lub wniosek o zabezpieczenie w takiej sprawie sąd przekaże sądowi, w którym toczy się sprawa o rozwód lub o separację, w celu rozstrzygnięcia według przepisów o postępowaniu zabezpieczającym (art. 445 § 1 KPC).
Postępowanie w sprawie o zaspokojenie potrzeb rodziny lub o alimenty, wszczęte przed wytoczeniem powództwa o rozwód lub o separację, ulega z urzędu zawieszeniu z chwilą wytoczenia powództwa o rozwód lub o separację co do świadczeń za okres od jego wytoczenia. Z chwilą wydania w sprawie o rozwód lub o separację postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia wykonania obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny lub o alimenty wstrzymuje się także z mocy prawa wykonanie nieprawomocnych orzeczeń o obowiązku tych świadczeń, wydanych w poprzednio wszczętej sprawie, za okres od wytoczenia powództwa o rozwód lub o separację (art. 445 § 2 KPC).


Jeżeli sprawa o rozwód lub o separację jest w toku, nie może być wszczęte odrębne postępowanie dotyczące władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi stron lub o ustalenie kontaktów z nimi. W razie potrzeby orzeczenia o władzy rodzicielskiej lub o kontaktach stosuje się przepisy o postępowaniu zabezpieczającym (art. 4451 § 1 KPC).
Postępowanie w sprawie dotyczącej władzy rodzicielskiej lub kontaktów wszczęte przed wytoczeniem powództwa o rozwód lub o separację ulega z urzędu zawieszeniu, a o władzy rodzicielskiej lub kontaktach przez cały czas trwania sprawy o rozwód lub o separację sąd orzeka w postępowaniu zabezpieczającym (art. 4451 § 1 KPC).


Natomiast jeżeli chodzi o podział majątku wspólnego małżeńskiego, to jak wspomniałem wcześniej może Pani złożyć taki wniosek, ale musi Pani wiedzieć, iż sąd może dokonać podziału majątku wspólnego małżeńskiego, ale nie musi.
Przepis art. 58 § 3 KRO wskazuje, iż na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.
W praktyce jest tak, że sąd najczęściej nie przeprowadzi podziału majątku małżeńskiego w toku postępowania rozwodowego, chyba że podział ten ma nastąpić stosownie do zgodnego projektu podziału przedłożonego przez strony.
Wynika to z tego, iż w większości wypadków postępowanie rozwodowe samo w sobie jest przewlekłe. Kiedy nie ma zgody pomiędzy małżonkami co do składu i sposobu przeprowadzenia podziału majątku wspólnego małżeńskiego to z pewnością przeprowadzenie podziału majątku spowoduje zwłokę w postępowaniu rozwodowym.

 

 

Stan prawny na dzień 12.07.2014 r.





  • Data2011-10-19
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl