Artykuły

Odpłatność za dom pomocy społecznej

Kto ponosi odpłatność za dom pomocy społecznej? Czy jako syn osoby umieszczonej w domu pomocy społecznej mam obowiązek ponosić odpłatność? W MOPS mówią mi, że taki obowiązek mam. W jakiej wysokości jest ewentualnie ta odpłatność?

 

Marcin

 

 


 

 

Szanowny Panie,

 

Stosownie do art. 61 ust. 1 Ustawy o pomocy społecznej, obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:
1) mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,
2) małżonek, zstępni przed wstępnymi,
3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej
- przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.


Tak więc jako syn może Pan być zobowiązany do ponoszenia opłaty za DPS rodzica. Będzie to miało miejsce wówczas jeżeli mieszkaniec domu nie będzie w stanie pokryć w całości tej opłaty.


Zgodnie z art. 61 ust. 2 Ustawy o pomocy społecznej, opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą:
1) mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70 % swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70 % tego dochodu;
2) małżonek, zstępni przed wstępnymi - zgodnie z umową zawartą w trybie art. 103 ust. 2:
a) w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 250 % kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 250 % tego kryterium,
b) w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 250 % kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 250 % kryterium dochodowego na osobę w rodzinie;
3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej - w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w pkt 1 i 2


Wysokość opłaty za pobyt osoby jaką powinien ponosić syn (zstępny) jest ustalana na podstawie umowy z ośrodkiem pomocy społecznej.


Ustawa wskazuje, że opłata ta może być w takiej wysokości, aby osobie zobowiązanej pozostała z jego dochodu kwota 250 % kryterium dochodowego (w przypadku osoby samotnie gospodarującej) lub 250 % kryterium dochodowego na osobę w rodzinie (w przypadku osoby w rodzinie).

 

 

Stan prawny na dzień 20.05.2011 r.





  • Data2011-05-19
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl