Artykuły

Kobieta w ciązy - brak ubezpieczenia a świadczenia z publicznej opieki zdrowotnej

Jestem osobą bez pracy. Nie jestem zarejestrowana w urzędzie pracy. Nie mam żadnego ubezpieczenia.
Właśnie się dowiedziałam, że zaszłam w ciążę. Mam pytanie: W ciąży i w czasie porodu i połogu muszę korzystać z pomocy służby zdrowia. Nie stać mnie na prywatnego lekarza.
Czy NFZ będzie ode mnie żądał zwrotu pieniędzy za pomoc lekarzy?


Klaudia

 

 


 

 

Szanowna Pani,


W Pani sprawie zastosowanie będą miały przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Jak wskazuje art. 2 ust. 1 ustawy, do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na zasadach określonych w ustawie mają prawo:

  • osoby objęte powszechnym – obowiązkowym i dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym
  • inne, niż ubezpieczeni, osoby posiadające obywatelstwo polskie i posiadające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które spełniają kryterium dochodowe, o którym mowa w art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, co do których nie stwierdzono okoliczności, o której mowa w art. 12 tej ustawy, na zasadach i w zakresie określonych dla ubezpieczonych
  • inne, niż wymienione w pkt 1 i 2, osoby posiadające obywatelstwo polskie i posiadające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie ukończyły 18. roku życia lub są w okresie ciąży, porodu i połogu

– zwane dalej „świadczeniobiorcami”


Jak z powyższego przepisu wynika w czasie ciąży, porodu i połogu może Pani korzystać ze świadczeń z publicznej opieki zdrowotnej. Nie powinna się zatem Pani obawiać, że usługi medyczne na Pani rzecz, wykonane w czasie ciąży, porodu i połogu będzie Pani płacić.


Dodam również, że zgodnie z art. 31 ust. 3 ustawy, dzieci i młodzież do ukończenia 18. roku życia oraz kobiety w ciąży i w okresie połogu mają prawo do dodatkowych świadczeń zdrowotnych lekarza dentysty oraz materiałów stomatologicznych stosowanych przy udzielaniu tych świadczeń, zakwalifikowanych jako świadczenia gwarantowane dla tych osób.
Jak wskazuje ust. 4 art. 31 ustawy, świadczenia te są udzielane po przedstawieniu dokumentu potwierdzającego:

  1. wiek – w przypadku dzieci i młodzieży
  2. ciążę lub połóg – w przypadku kobiet

 


Stan prawny na dzień 14 marca 2012 r.





  • Data2012-03-14
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl