Artykuły

Kiedy przyrodnia siostra dziedziczy po bracie?

Czy przyrodnia siostra dziedziczy po mnie? Czy dziedziczy po mojej siostrze? Zaznaczam, że mam córkę. Jestem żonaty, córka zamężna, bezdzietna.

 

Łukasz

 

 


 

 

Szanowny Panie,

 

W pierwszej kolejności wskażę, że rodzeństwem są dzieci tych samych rodziców lub choćby jednego rodzica. Przepisy prawa nie rozróżniają sytuacji prawnej dzieci pochodzących od tych samych rodziców i dzieci, które mają tylko jednego rodzica (a więc rodzeństwa zwanym "przyrodnim").

Jeżeli Pana przyrodnia siostra ma z Panem wspólnego rodzica to pozostaje ona w kręgu Pana spadkobierców ustawowych.


Rodzeństwo dziedziczy wyłącznie w sytuacji, w której nie ma spadkobierców w bliższej kolejności, a więc zstępnych (dzieci, wnuków, prawnuków, itd.) i rodziców.


Powyższe wynika z kolejności dziedziczenia ustawowego określonej w art. 931 – 940 Kodeksu cywilnego.
Według tych przepisów w pierwszej kolejności dziedziczą dzieci spadkodawcy i jego małżonek. Dziedziczą oni spadek w częściach równych z tym, że małżonkowi powinien przypaść co najmniej udział 1/4 w spadku.
Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.


Jeżeli spadkodawca nie pozostawi zstępnych to wówczas spadek dziedziczą małżonek i rodzice. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. Jeżeli ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki spadkodawcy, dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku.
 
Jeżeli spadkodawca w chwili śmierci nie ma ani zstępnych, ani małżonka to cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.


Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.
Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.
Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku.
 
Mając na względzie powyższe uregulowania dziedziczenia ustawowego należy wskazać, że Pana siostra będzie po Panu dziedziczyła w sytuacji, w której w chwili Pana śmierci nie będzie miał Pan zstępnych, małżonka i choćby jednego z rodziców (nie dożyją oni Pana śmierci, odrzucą spadek, zrzekną się dziedziczenia).


Podkreślić należy że rodzeństwem są osoby, które mają wspólnego rodzica (choćby jednego). Jeżeli więc Pana siostry nie mają wspólnym rodziców to nie są w kręgu spadkobierców ustawowych po sobie.
Jeżeli Pana siostry mają choćby jednego wspólnego rodzica to istnieje możliwość, że będą po sobie dziedziczyć, w przypadku kiedy nie będzie spadkobierców ustawowych bliższych stopniem.


Oczywiście dziedziczenie ustawowe będzie miało miejsce jeżeli spadkobierca nie pozostawi testamentu.

 


Stan prawny na dzień 30.11.2012 r.





  • Data2012-10-28
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl