Jak sprawdzić czy ojczym mnie adoptował?Czy mój ojczym miał do mnie prawa? Jak to wygląda i gdzie mogę się tego dowiedzieć, bo mama mi nie chce nic powiedzieć. Ojczym wychowywał mnie od małego a słyszałam że trzeba dziecko adoptować żeby mieć do niego prawa. Ja mam 30 lat i nie wiem czy mi coś sie należy po jego śmierci.


Kamil

 

 


 

 

Szanowny Panie,


To czy ma Pan prawo do spadku po swoim ojczymie uzależnione jest od tego czy osoba ta była, w świetle prawa, Pana ojcem czy właśnie ojczymem.


Będzie Pan uznawany przez prawo jako zstępny (dziecko) męża matki jeżeli doszło do adopcji czyli przysposobienia. Przysposobienie następuje przez orzeczenie sądu opiekuńczego na żądanie przysposabiającego. 


To czy został Pan przysposobiony zależy od tego czy sąd opiekuńczy wydał orzeczenie w tym zakresie.


Jak sprawdzić czy został Pan adoptowany przez męża swojej matki? Najprościej będzie jeżeli zapozna się Pan z odpisem zupełnym swojego aktu urodzenia.


W razie orzeczenia przysposobienia dziecka, wpisuje się do aktu urodzenia wzmiankę dodatkową o przysposobieniu.


W razie orzeczenia przysposobienia może być też sporządzony nowy akt urodzenia przysposobionego, w którym jako rodziców wpisuje się przysposabiających. Dzieje się tak jeżeli sąd opiekuńczy tak postanowił.


Zapoznanie się z odpisem zupełnym aktu urodzenia da Panu odpowiedź jaka osoba jest Pana ojcem w świetle prawa.


Jeżeli mąż matki adoptował Pana to jest Pan jego spadkobiercą ustawowym i jednocześnie osobą uprawnioną do zachowku.

 


Stan prawny na dzień 23.07.2014 r.


Łukasz  Obrał

Radca prawny (KR-3122). Doświadczony prawnik-praktyk. Od maja 2004 r. zawodowo zajmuje się poradnictwem prawnym. Egzamin radcowski zdał w 2015 r. Dotychczas udzielił wielu porad prawnych, które przyczyniły się do skutecznego rozwiązania trudnych spraw Klientów. Autor wielu artykułów o tematyce prawnej. Znawca prawa rodzinnego, spadkowego, lokalowego, zabezpieczenia społecznego. Nieobce są mu i inne dziedziny prawa. Z Serwisem prawo-porady.pl związany od początku jego istnienia.