Artykuły

Czy żona zmarłego syna dziedziczy po teściach?

Moi rodzice mieli 2 dwójkę dzieci - mnie i mojego brata. Mój brat zginął tragicznie w 2003 roku. Miał żonę, ale nie miał dzieci z tego ani innego związku. W trakcie sprawy sądowej zostało wykazane, że bratowa nie udzieliła mojemu bratu pomocy. Z bratową nie utrzymujemy kontaktu. Nie wiem czy wyszła powtórnie za mąż, ma dziecko, ale z innym partnerem. Brat nie posiadał majątku odrębnego. Czy bratowa będzie dziedziczyć majątek po moich rodzicach? Jeśli tak, co możemy z rodzicami zrobić, żeby uniknąć takiej sytuacji. Rodzice chcieliby, żebym wyłącznie ja dziedziczyła ich majątek.


Kalina

 

 


 

 

Szanowna Pani!

 

Dziedziczenie ustawowe opiera się na pokrewieństwie (więzach krwi) i małżeństwie.
Krąg spadkobierców i kolejność dziedziczenia określone są w Kodeksie cywilnym. Jeżeli Pani rodzice nie pozostawią testamentów to wówczas do dziedziczenia będą miały zastosowanie właśnie przepisy Kodeksu cywilnego.


Stosownie do art.  931 §  1 KC, w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
Jak stanowi §  2 art. 931 KC, jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.


Mając na względzie to, że jest Pani obecnie jedynym dzieckiem rodziców, a Pani zmarły brat nie miał dzieci to należy wskazać, że spadek po tym rodzicu, który pierwszy umrze dziedziczyć będzie jego małżonek oraz Pani jako dziecko, każdy po 1/2 udziału w spadku.
Po śmierci drugiego rodzica Pani będzie jedynym jego spadkobiercą, pod warunkiem, że Pani przeżyje rodziców.


Pani bratowa nie jest w kręgu spadkobierców ustawowych Pani rodziców. Nie będzie także uczestnikiem postępowania spadkowego po Pani rodzicach lub jej udział nie będzie konieczny w trakcie sporządzania notarialnego poświadczenia dziedziczenia. W przypadku konieczności przeprowadzenia spraw spadkowych po rodzicach nie będzie Pani musiała kontaktować się z bratową czy ustalać jej miejsca zamieszkania.


Żona Pan zmarłego brata mogłaby dziedziczyć spadek po Pani rodzicach tylko i wyłącznie wówczas kiedy Pani rodzice sporządziliby testamenty a w tych testamentach powołali do spadku Pani bratową. Jeżeli spadkodawca sporządza testament to wówczas przepisy o dziedziczeniu ustawowym nie mają zastosowania.


Żona zmarłego brata jest natomiast jego spadkobiercą ustawowym razem z Panią i rodzicami. Spadek po Pani bracie nabyła jego żona w 1/2 udziału oraz Pani i rodzice, każdy po 1/6 udziału w spadku. Jednak ze względu na to, że Pani brat nie miał żadnego majątku nie ma to żadnego znaczenia w odpowiedzi na Pani pytanie.
W szczególności nie jest tak, że w miejsce zmarłego przed spadkodawcą spadkobiercy ustawowego wchodzą jego spadkobiercy ustawowi.

 


Stan prawny na dzień 20.12.2015 r.
 





  • Data2014-08-09
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl