Artykuły

Zagraniczne akty stanu cywilnego a postępowanie cywilne

Składam niebawem wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po mojej zmarłej w Paryżu mamie (w czasie pobytu turystycznego).
Wiem, że muszę złożyć w sądzie akty stanu cywilnego, w tym mój akt urodzenia oraz akt zgonu mamy (jestem jedynym spadkobiercą).
Posiadam francuski akt zgonu mamy. Czy muszę zarejestrować ten akt zgonu w urzędzie stanu cywilnego czy też mogę złożyć w sądzie ten akt francuski z tłumaczeniem?

 

Adam

 

 


 

 

Szanowny Panie,

 

Do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku powinien być dołączony akt zgonu spadkodawcy oraz akty stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa) wskazujące pokrewieństwo spadkobierców ustawowych.
Wynika to z przepisu art. 4 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1264 ze zm.), zgodnie z którym, akty stanu cywilnego stanowią wyłączny dowód zdarzeń w nich stwierdzonych; ich niezgodność z prawdą może być udowodniona jedynie w postępowaniu sądowym. 

 

Wskazać należy, że akt zgonu jak również inne akty stanu cywilnego), które są sporządzone za granicą mogą być, ale nie muszą, wpisane do polskich ksiąg stanu cywilnego. Nie ma obowiązku rejestrowania zagranicznych aktów stanu cywilnego w urzędzie stanu cywilnego. Stosownie do art. 73 ust. 1 ustawy o aktach stanu cywilnego,  akt stanu cywilnego sporządzony za granicą może być wpisany do polskich ksiąg stanu cywilnego na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu.

 

Skoro nie ma obowiązku rejestrowania zagranicznych aktów stanu cywilnego sąd nie może wymagać od strony przedłożenia „polskiego” aktu zgonu.
Należy także wziąć pod uwagę przepis art. 1138 Kodeksu postępowania cywilnego, stosownie do którego, zagraniczne dokumenty urzędowe mają moc dowodową na równi z polskimi dokumentami urzędowymi. Dokument dotyczący przeniesienia własności nieruchomości położonej w Rzeczypospolitej Polskiej powinien być uwierzytelniony przez polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny. To samo dotyczy dokumentu, którego autentyczności strona zaprzeczyła.

 

Powyższe jest zgodne z orzecznictwem sądowym. Np. w postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 16 marca 2007 r., sygn. akt III CSK 380/2006 (LexPolonica nr 3061356) stwierdzono, że zagraniczne akty stanu cywilnego posiadają na terenie Polski moc dowodową taką samą, jak polskie akty stanu cywilnego. Moc dowodowa zagranicznych aktów stanu cywilnego nie zależy od ich wpisania do polskich ksiąg stanu cywilnego (transkrypcji). Zgodnie bowiem z art. 73 ust. 1 Pr. a.s.c. akt stanu cywilnego sporządzony za granicą może, lecz nie musi, być wpisany do polskich ksiąg stanu cywilnego. Prawo polskie nie przewiduje obowiązku transkrypcji aktów zagranicznych i nie uzależnia ich skuteczności ani mocy dowodowej na terenie Polski od transkrypcji, nadając im w art. 1138 k.p.c. moc dowodową taką samą, jak aktom polskim - w związku z czym art. 4 Pr. a.s.c. odnosi się zarówno do aktów sporządzonych w Polsce, jak i za granicą - jedne i drugie stanowią wyłączny dowód zdarzeń w nich stwierdzonych.
W innym orzeczeniu – uchwale Sądu Najwyższego z dnia 20 listopada 2012 r., sygn. akt III CZP 58/2012 (OSNC 2013/5 poz. 55) wskazano, że akt stanu cywilnego sporządzony za granicą stanowi wyłączny dowód zdarzeń w nim stwierdzonych także wtedy, gdy nie został wpisany do polskich ksiąg stanu cywilnego (art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1986 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego).

 

Mając na względzie powyższe należy stwierdzić, że może Pan wraz z wnioskiem złożyć francuski akt zgonu Pana mamy. Sąd nie powinien żądać od Pana przedłożenia aktu wydanego przez polski urząd stanu cywilnego.

 

Może Pan przedłożyć ten akt bez tłumaczenia przysięgłego, jednak sąd może takiego tłumaczenia zażądać. Zgodnie bowiem z art. 256 KPC, sąd może zażądać, aby dokument w języku obcym był przełożony przez tłumacza przysięgłego.

 

 

Stan prawny na dzień 15.07.2013 r.





  • Data2013-07-18
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl