Artykuły

Żądanie wydania zapisu z przeprowadzonej rozprawy

Miałem w sądzie sprawę o rozwód. Sprawa była nagrywana. Czy mogę wystąpić do sądu o wydanie mi tego nagrania rozprawy?

 

Michał

 

 


 

 

Szanowny Panie,

 

Postępowanie cywilne jest, zgodnie z procedurą cywilną, jawne. Pan jako strona postępowania ma prawo do uzyskania nagrania dźwięku z rozprawy. 

 

Art. 9 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego wskazuje, że rozpoznawanie spraw odbywa się jawnie, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Strony i uczestnicy postępowania mają prawo przeglądać akta sprawy i otrzymywać odpisy, kopie lub wyciągi z tych akt. 

Zgodnie zaś z § 2 art. 9 KPC, strony i uczestnicy postępowania mają prawo do otrzymania z akt sprawy zapisu dźwięku, chyba że protokół został sporządzony wyłącznie pisemnie. 

 

Z przebiegu posiedzenia jawnego protokolant sporządza protokół. Protokół sporządza się, utrwalając przebieg posiedzenia za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk oraz pisemnie, pod kierunkiem przewodniczącego (art. 157. § 1 KPC).

 

Należy pamiętać, że strona może żądać wydania jej wyłącznie zapisu dźwięku  z rozprawy. Nagranie obrazu sali i osób wypowiadających się nie może być wydane stronie.

 

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 sierpnia 2011 r. w sprawie zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku z przebiegu posiedzenia jawnego (Dz.U. z 2011 r. Nr 175, poz. 1046) w § 13 ust. 1 wskazuje, że zapis i jego adnotacje udostępnia się stronom, uczestnikom postępowania oraz innym podmiotom uprawnionym lub upoważnionym w budynku sądu. Zapis i jego adnotacje mogą być udostępnione także za pomocą konta w systemie teleinformatycznym. 

 

Tu wskażę, że wedle rozporządzenia (§ 7 ust. 1),  zapis obejmuje utrwalanie w systemie teleinformatycznym: 

  1. obrazu widoku ogólnego sali z pozycji przewodniczącego, ze szczególnym uwzględnieniem widoku wszystkich pozostałych osób uczestniczących w posiedzeniu jawnym oraz jeżeli pozwalają na to względy techniczne – publiczności
  2. obrazu osoby wypowiadającej się z miejsca przeznaczonego dla świadka, obejmującego polem widzenia górną połowę ciała w sposób umożliwiający utrwalenie gestów oraz uzyskanie widoku twarzy
  3. dźwięku: 
  • z podłączonych do systemu teleinformatycznego urządzeń transmitujących dźwięk z miejsc przeznaczonych dla powoda i pozwanego
  • z podłączonego do systemu teleinformatycznego urządzenia transmitującego dźwięk z miejsca przeznaczonego dla składu orzekającego
  • z podłączonego do systemu teleinformatycznego urządzenia transmitującego dźwięk z miejsca przeznaczonego dla świadka. 

 

Stosownie do § 13 ust. 2 rozporządzenia, z akt sprawy wydaje się na informatycznym nośniku danych wyłącznie zapis dźwięku i jego adnotacje. 

 

Mając na względzie powyższe należy wskazać, że może Pan zażądać od sądu wydania Panu zapisu dźwięku wraz z adnotacjami. Natomiast zapis obrazu i dźwięku z rozprawy może Pan oglądnąć w siedzibie sądu.

 
 
Stan prawny na dzień 12.10.2013 r.




  • Data2013-10-29
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl