Artykuły

Zachowek po opiekunie prawnym (rodzinie zastępczej)

Moja ciotka (siostra mamy) była moim opiekunem prawnym i rodziną zastępczą po śmierci moich rodziców. Ciotka zmarła a spadek po niej nabyły jej dzieci.
Czy mogę ubiegać się o zachowek po opiekunie prawnym? Dodam, że w czasie choroby ciotki to ja się nią zajmowałam. Dzieci mniej ode mnie zajmowały się swoją matką.


Ola

 

 


 

 

Szanowna Pani,


Niestety, nie jest Pani uprawniona do ubiegania się o zachowek po zmarłej ciotce, która była Pani opiekunem prawnym.


Krąg osób uprawnionych do zachowku określony jest w 991 § 1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem o zachowek mogą się ubiegać  zstępni, małżonkowie oraz rodzice spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku jako spadkobiercy ustawowi.


Pani nie jest osobą uprawnioną do zachowku, ponieważ nie jest Pani jedną z osób wymienionych w art. 991 § 1 KC. W szczególności nie można Pani traktować jako zstępnej zmarłej ciotki. Zstępni to dzieci, wnuki, prawnuki itp. czyli krewni w linii prostej. Pani jest natomiast siostrzenicą ciotki, a więc krewną w linii bocznej III stopnia.
Z faktu ustanowienia rodziny zastępczej i opieki prawnej nie wynika pokrewieństwo między osobami.


Również z faktu sprawowania opieki nad ciotką, pomagania jej i pielęgnowania w chorobie nie wynikają żadne uprawnienia z tytułu dziedziczenia. Dziedziczenie ustawowe opiera się na pokrewieństwie. Jeżeli zaś spadkodawca pozostawił testament.

 


Stan prawny na dzień 10.07.2014 r.





  • Data2014-07-11
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl