Artykuły

Zachowek dla dziecka po śmierci jego babci

Niedawno dowiedziałam sie ze były maz sprzedał mieszkanie zmarłej w czerwcu tesciowej mamy syna 6 letniego czy moj syn ma prawo do zachowku po babci.

 

Barbara

 

 


 

 

Szanowna Pani,

 

Jak wynika z pytania, Pani były mąż odziedziczył mieszkanie po swojej matce, a babci Pani syna. Niestety w takiej sytuacji Pani synowi nie przysługuje prawo do zachowku.

 

O zachowek mogą się ubiegać osoby, które brane są pod uwagę jako spadkobiercy ustawowi spadkodawcy. Pani syn nie jest spadkobiercą ustawowym swojej babci. Spadkobiercą ustawowym jest jego ojciec a syn spadkobierczyni i to on nabył spadek po swojej matce i jest uprawnionym do zachowku po niej.

 

Powyższe wynika z przepisu Kodeksu cywilnego definiującego zachowek. Art. 991 § 1 KC wskazuje, iż zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek). 

 

Pani syn byłby powołany do spadku z ustawy a zatem jednocześnie uprawniony do zachowku gdyby jego ojciec nie żył w chwili śmierci spadkodawczyni, nie chciał lub nie mógł przyjąć spadku.

 

Żaden przepis prawa nie nakłada na Pani byłego męża obowiązku „podzielenia się” nabytym spadkiem po matce z dzieckiem. 

 

 

Stan prawny na dzień 1.01.2015 r.





  • Data2015-01-03
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl