Artykuły

Użyczenie mieszkania dziecku jako powód wypowiedzenia umowy najmu

Jestem najemcą lokalu mieszkalnego. Umowa jest zawarta a czas nieokreślony.
Właściciel przesłał mi wypowiedzenie umowy najmu wskazując w nim, że wypowiada mi najem dlatego, że bez jego zgody pozwoliłem zamieszkać ze mną mojej córce, mającej 20 lat.
Faktem jest, że do tej pory córka zamieszkiwała ze swoją matką. Teraz jednak rozpoczęła studia w mieście, w którym mieszkam i dlatego pozwoliłem jej mieszkać ze mną – nie ma ona wystarczających środków na akademik czy stancję. Jej jedynym dochodem są alimenty ode mnie w wysokości 600 zł.
Czy faktycznie właściciel może mi wypowiedzieć mi umowę najmu w takiej sytuacji? Czy musiałem mieć pozwolenie właściciela mieszkania na przyjęcie córki u siebie?

 

Michał

 

 


 

 

Szanowny Panie,

 

Stosownie do art. 11 ust. 1 z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 31 poz. 266 ze zm.), właściciel mieszkania może wypowiedzieć umowę najmu wyłącznie z przyczyn określonych w tej ustawie.
Wypowiedzenie powinno być dokonane w formie pisemnej – w przeciwnym razie będzie nieważne. Wypowiedzenie umowy najmu powinno także określać przyczynę wypowiedzenia.

 

Jak z kolei wskazuje przepis art. 11 ust. 2 pkt 3 ustawy, nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela.

 

Faktem jest, że co do zasady najemca może oddać lokal mieszkaniowy do używania (odpłatnego lub nieodpłatnego) innej osobie wyłącznie za zgodą właściciela lokalu. Brak zgody właściciela powoduje, że z tego powodu może on wypowiedzieć umowę najmu.
Jednak przepisy przewidują wyjątki od powyższej zasady.

 

Obowiązek uzyskania zgody właściciela na oddanie do używania lokalu innej osobie oraz wyjątki od tego obowiązku wynika z art. 6882 Kodeksu cywilnego. Według tego przepisu, bez zgody wynajmującego najemca nie może oddać lokalu lub jego części do bezpłatnego używania ani go podnająć. Zgoda wynajmującego nie jest wymagana co do osoby, względem której najemca jest obciążony obowiązkiem alimentacyjnym.

 

Art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wskazuje, że rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. 

 

Z Pana pytania wynika, że córka uczy się, nie ma własnych dochodów, ani możliwości uzyskania tych dochodów (ze względu na naukę). Pana córka nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, a to oznacza, że jest Pan nadal, jako ojciec, zobowiązany do alimentowania córki.
Jako, że jest Pan obciążony obowiązkiem alimentacyjnym względem córki to nie musiał Pan uzyskać zgodę na jej zamieszkanie w lokalu, którego jest Pan najemcą.

 

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, że przyczyna wypowiedzenia wskazana przez właściciela nie istniała, a to oznacza, że wypowiedzenie to nie wywiera skutków prawnych.

 

Polecałbym w Pana sprawie odpisać właścicielowi, że nie musiał Pan, stosownie do art. 6882 KC, mieć zgody właściciela na oddanie mieszkania do używania Pana córce wobec, której ma Pan obowiązek alimentacyjny, który realizuje Pan także poprzez dostarczanie córce mieszkania.

 


Stan prawny na dzień 15.10.2012 r.





  • Data2012-10-16
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl