Artykuły

Umowa o dzieło - przedawnienie roszczenia o zapłatę wynagrodzenia

Jestem programistą, mam własną działalność. Kiedyś miałem wykonać dla pewnej firmy skrypt w ramach umowy o dzieło. Wykonałem go, ale zamawiający mi do dziś nie zapłacił za wykonanie.
Ostatnio wezwałem tą firmę do zapłaty, ale odpowiedziano mi, że nie zapłacą, bo moje roszczenie jest przedawnione.
Czy faktycznie nie mam szans na odzyskanie pieniędzy skoro od dnia kiedy miano mi zapłacić upłynęło nie całe trzy lata? Czy roszczenie nie przedawnia się z upływem trzech lat (jest ono związane z działalnością gospodarczą).


Szymon

 

 


 

 

Szanowny Panie,


Jeżeli od chwili, w której oddał Pan gotowy skrypt zamawiającemu, upłynęło ponad dwa lata to należy stwierdzić, że ma on rację – Pana roszczenie o zapłatę za dzieło uległo przedawnieniu.


Stosownie do art. 118 Kodeksu cywilnego, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.


W Pana przypadku, chociaż roszczenie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej nie będzie miał zastosowania trzyletni termin przedawnienia. Istnieje bowiem przepis szczególny do przepisu art. 118 KC, określający termin przedawnienia roszczeń wynikających z umowy o dzieło.
Tym przepisem szczególnym jest art. 646 KC, który wskazuje, że roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat dwóch od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane.


Ze względu na to, że oddał Pan wykonany przez siebie skrypt przed ponad dwoma latami to Pana roszczenie o zapłatę uległo przedawnieniu, chyba, że w tym czasie zaistniała sytuacja powodująca przerwanie biegu przedawnienia (o czym poniżej).


Przedawnienie nie powoduje, że roszczenie „znika” czy „jest umarzane z mocy prawa”. Pana roszczenie o zapłatę istnieje nadal i może Pan nadal żądać zapłaty za wykonane działo.
Przedawnienie Pana roszczenia oznacza, że jeżeli wystąpi Pan na drogę sądową o zapłatę, a zamawiający podniesie zarzut przedawnienia to sąd oddali Pana pozew o zapłatę.
Art. 117 § 2 KC wskazuje bowiem, że po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.


Jak wskazuje art. 123 § 1 KC, bieg przedawnienia przerywa się:

  1. przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed są-dem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub usta-lenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia
  2. przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje
  3. przez wszczęcie mediacji


Jeżeli w ciągu okresu od chwili oddania przez Pana wykonanego dzieła zamawiający uznał Pana roszczenie to owe uznanie spowodowało przerwanie biegu przedawnienia. Po przerwaniu biegu przedawnienia zaczęło ono biec na nowo (art. 124 § 1 KC).
Za uznanie roszczenia może być poczytane np. oświadczenie zamawiającego, w którym potwierdza on istnienie Pana roszczenia. Np. jeżeli zamawiający pisał do Pana, że spóźni się zapłatą to dzień doręczenia Panu takiego oświadczenia jest dniem, w którym doszło do przerwania biegu przedawnienia i od tego dnia na nowo zaczął biec dwuletni termin przedawnienia Pana roszczenia.


Jeżeli zamawiający nie uznał Pana roszczenia i jest ono przedawnione to nie oznacza to wcale, że nie ma Pan szans na uzyskanie należnych Panu pieniędzy.
Jak już wspomniałem przedawnienie nie oznacza, że roszczenie nie istnieje. Może Pan napisać do zamawiającego dzieło, że nadal Pan żąda zapłaty, a niewywiązanie się z tego obowiązku spowoduje, że np. dokona Pan wpisu zamawiającego do rejestru dłużników. Taki wpis do rejestru dłużników może spowodować dla przedsiębiorstwa poważne reperkusje, a i jego wizerunek może doznać uszczerbku, co może być dla przedsiębiorstwa bardzo dolegliwe.

 


Stan prawny na dzień 23.11.2012 r.





  • Data2012-11-26
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl