Artykuły

Stypendia sportowe

Członkowie kadry narodowej przygotowujący się do najważniejszych imprez sportowych mogą otrzymywać stypendium.


Jak wskazuje art. 32 ust. 1 ustawy o sporcie (Dz.U. z 2010 r. Nr 127, poz. 857 ze zm.), minister właściwy do spraw kultury fizycznej może przyznać członkowi kadry narodowej okresowe stypendium sportowe za osiągnięte wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym. Stypendium może otrzymać członek kadry narodowej, który zobowiąże się w formie pisemnej do realizacji programu przygotowań do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych albo programu przygotowań do mistrzostw świata lub mistrzostw Europy, opracowanego przez właściwy polski związek sportowy, oraz do udziału w tych zawodach.


Szczegółowy tryb przyznawania, wstrzymywania i pozbawiania stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej za osiągnięte wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym, zwanych dalej „stypendiami”, podstawę i wysokość stypendium oraz czas, na jaki może zostać przyznane określa Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 15 października 2012 r. w sprawie stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej (Dz.U. z 2012 r. poz.1130).
Rozporządzenie to zastąpiło dwa poprzednie rozporządznia: z dnia 20 września 2006 r.
w sprawie stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej (Dz.U. z 2006 r., Nr 169, poz. 1213) oraz z dnia 26 stycznia 2009 r. w sprawie stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej osób niepełnosprawnych i kadry paraolimpijskiej (Dz.U. z 2009 r. Nr 17, poz. 95).
Do stypendiów przyznawanych za osiągnięcia sportowe uzyskane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia z dnia 15 października 2012 r. stosuje się przepisy dotychczasowe.


Członek kadry narodowej, który uczestniczył we współzawodnictwie sportowym objętym programem igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich, igrzysk głuchych oraz w mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy w konkurencjach olimpijskich, może otrzymać stypendium:

  • jeżeli w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich lub igrzyskach głuchych zajął: 

     a. 1 miejsce - do kwoty 7590 zł
     b. 2 miejsce - do kwoty 6670 zł
     c. 3 miejsce - do kwoty 5865 zł
     d. 4 miejsce - do kwoty 5290 zł
     e. 5 miejsce - do kwoty 4830 zł
     f.  6 miejsce - do kwoty 4370 zł
     g. 7 miejsce - do kwoty 3910 zł
     h. 8 miejsce - do kwoty 3450 zł

  • jeżeli w mistrzostwach świata w kategorii seniorów zajął: 

     a. 1 miejsce - do kwoty 6670 zł
     b. 2 miejsce - do kwoty 5750 zł
     c. 3 miejsce - do kwoty 4830 zł
     d. 4 miejsce - do kwoty 4140 zł
     e. 5 miejsce - do kwoty 3680 zł
     f. 6 miejsce - do kwoty 3220 zł
     g. 7 miejsce - do kwoty 2760 zł
     h. 8 miejsce - do kwoty 2300 zł

  • jeżeli w mistrzostwach Europy w kategorii seniorów zajął: 

     a. 1 miejsce - do kwoty 4600 zł
     b. 2 miejsce - do kwoty 3680 zł
     c. 3 miejsce - do kwoty 2990 zł
     d. 4 miejsce - do kwoty 2530 zł
     e. 5 miejsce - do kwoty 2070 zł
     f. 6 miejsce - do kwoty 1610 zł
     g. 7 miejsce - do kwoty 1150 zł
     h. 8 miejsce - do kwoty 920 zł

  • jeżeli uzyskał kwalifikację olimpijską, paraolimpijską lub do igrzysk głuchych potwierdzoną przez właściwą międzynarodową organizację sportową: 

     a. przy kwalifikacji imiennej - stypendium do wysokości podstawy (2300 zł) na okres do końca miesiąca, w którym zakończono igrzyska olimpijskie, igrzyska paraolimpijskie lub igrzyska głuchych,
   b. przy kwalifikacji dla kraju - stypendium dla zawodników, którzy uzyskali kwalifikację do 50% wysokości podstawy (1150 zł) na okres do końca miesiąca, w którym zakończono igrzyska olimpijskie, igrzyska paraolimpijskie lub igrzyska głuchych;

  • jeżeli w mistrzostwach świata w kategorii młodzieżowców lub w kategorii juniorów we współzawodnictwie międzynarodowym w konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich zajął: 

    a. 1 miejsce - do kwoty 2070 zł
    b. 2 miejsce - do kwoty 1610 zł
    c. 3 miejsce - do kwoty 1150 zł

  • jeżeli w mistrzostwach Europy w kategorii młodzieżowców lub w kategorii juniorów we współzawodnictwie międzynarodowym w konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich zajął:

     a. 1 miejsce - do kwoty 1150 zł
     b. 2 miejsce - do kwoty 920 zł
     c. 3 miejsce - do kwoty 690 zł

 

Członek kadry narodowej, który uczestniczył we współzawodnictwie międzynarodowym nieobjętym programem igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych, może otrzymać stypendium:

  • jeżeli w mistrzostwach świata w kategorii seniorów zajął: 

     a. 1 miejsce - do kwoty 2300 zł
     b. 2 miejsce - do kwoty 1610 zł
     c. 3 miejsce - do kwoty 1150 zł

  • jeżeli w mistrzostwach Europy w kategorii seniorów zajął: 

     a. 1 miejsce - do kwoty 1725 zł
     b. 2 miejsce - do kwoty 1035 zł
     c. 3 miejsce - do kwoty 920 zł
 

Członek kadry narodowej zajmujący miejsca od 1 do 3 w igrzyskach olimpijskich lub mistrzostwach świata, realizujący indywidualny program szkolenia, może otrzymać stypendium składające się z części: 

  1. podstawowej - związanej z osiągniętym wynikiem sportowym, oraz
  2. zmiennej - przyznawanej na okres kolejnych 3 miesięcy po udokumentowaniu realizacji programu szkolenia; część zmienna stypendium może wynieść do wysokości 0,70-krotności podstawy (1610 zł)


Członek kadry narodowej może otrzymać stypendium, jeżeli w zawodach brało udział co najmniej 8 państw w danej konkurencji, przy czym w konkurencjach indywidualnych brało udział co najmniej 12 osób, a w konkurencjach zespołowych co najmniej 8 drużyn, osad lub załóg, chyba że, regulamin zawodów przewiduje udział mniejszej liczby osób, drużyn, osad lub załóg w związku z systemem kwalifikacji do danej konkurencji.
Jeżeli regulamin zawodów nie rozstrzyga o kolejności miejsc w przedziale miejsc od 5 do 8 w konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych albo mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy, stypendium może być przyznane do wysokości jak za zajęcie miejsca 6.


Stypendium dla członka kadry narodowej, który w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich lub igrzyskach głuchych zajął miejsca od 1 do 8,  przyznaje się na okres do 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o kolejne 12 miesięcy.
Stypendium dla sportowca, który w mistrzostwach świata lub Europy, w kategorii seniorów zajął  miejsca od 1 do 8, przyznawane jest na okres do 12 miesięcy z możliwością przedłużenia do końca danego roku kalendarzowego.
Stypendium dla reprezentanta Polski, który w kategorii młodzieżowców lub w kategorii juniorów, w mistrzostwach świata lub Europy zajął w konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich miejsca od 1 do 3 oraz dla  członka kadry narodowej, który uczestniczył we współzawodnictwie międzynarodowym nieobjętym programem igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych i zajął miejsca od 1 do 3, jest przyznawane na okres do 12 miesięcy.
W przypadku mistrzostw świata lub mistrzostw Europy rozgrywanych w roku igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych stypendium może zostać przyznane do wysokości podstawy stypendium do końca danego roku kalendarzowego.


Stypendium sportowe jest przyznawane przez ministra na wniosek związku sportowego. Minister może przyznać stypendium także z własnej inicjatywy.
Przyznanie, wstrzymanie oraz pozbawienie stypendium sportowego następuje w drodze decyzji.
Przyznane stypendia są wypłacane przez właściwe związki sportowe ze środków przekazywanych na ten cel przez ministra.


Jeżeli sportowiec, któremu przyznano stypendium jest czasowo niezdolny do uprawniania sportu, a niezdolność ta została stwierdzona orzeczeniem wydanym przez lekarza posiadającego kwalifikacje uprawniające do wydania orzeczenia lekarskiego, o którym mowa w ustawie o sporcie, stypendium może być wypłacane przez okres tej niezdolności, nie dłużej jednak niż przez okres sześciu miesięcy.


Członkini kadry narodowej, która stała się niezdolna do uprawiania sportu wskutek ciąży lub urodzenia dziecka, wypłaca się stypendium sportowe w pełnej wysokości przez okres ciąży i połowę stypendium przez okres 6 miesięcy po urodzeniu dziecka. Aby skorzystać z tego przywileju należy w związku sportowym wypłacającym stypendium przedłożyć zaświadczenie o niezdolności do uprawiania sportu z powodu ciąży lub dokument potwierdzający urodzenie dziecka.


Minister wstrzymuje albo pozbawia stypendium członka kadry narodowej na pisemny wniosek właściwego polskiego związku sportowego albo z własnej inicjatywy.
Stypendium może być wstrzymane jeżeli sportowiec zaniedbuje realizację programu przygotowań.
Minister właściwy do spraw kultury fizycznej pozbawia członka kadry narodowej stypendium sportowego, jeżeli:

  1. nie realizuje on programu przygotowań
  2. utracił on zdolność do uprawiania sportu przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, stwierdzoną orzeczeniem wydanym przez lekarza posiadającego kwalifikacje uprawniające do wydania orzeczenia lekarskiego
  3. odmówił on udziału w najważniejszych zawodach


Osoby pobierające stypendia sportowe są stypendystami sportowymi w rozumieniu przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a okres ich pobierania zalicza się do okresu zatrudnienia w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Podstawę zaliczenia okresu pobierania stypendium sportowego stanowi zaświadczenie wydane przez podmiot wypłacający stypendium.

 

 

Stan prawny na dzień 18.10.2012 r.





  • Data2012-10-19
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl