Artykuły

Przedawnienie roszczenia o zachowek - zmiana okresu przedawnienia

W dniu 23 października 2011 r. weszły w życie znowelizowane przepisy Kodeksu cywilnego zmieniający w sposób istotny dotychczasowe przepisy odnoszące się do przedawnienia roszczenia o zachowek. Od tego dnia nie obowiązuje już trzyletni termin przedawnienia roszczenia o zachowek.

Zmiany te zostały wprowadzone ustawą z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 85, poz.458).

 

Do tej pory roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów i poleceń przedawniały się z upływem lat trzech od ogłoszenia testamentu, a roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanej od spadkodawcy darowizny przedawniało się z upływem lat trzech od otwarcia spadku. 

 

Od 23 października 2011 r. stosownie do znowelizowanego art. 1007 § 1 KC, roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu. 

Natomiast roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanych od spadkodawcy zapisu windykacyjnego lub darowizny przedawnia się z upływem lat pięciu od otwarcia spadku (art. 1007 § 2 KC).

 

Bardzo ważnym jest to, że nowy pięcioletni termin przedawniania roszczenia o zachowek, stosownie do art. 8 ustawy nowelizującej Kodeks cywilny, ma zastosowanie do roszczeń o zachowek powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej, a więc przed dniem 23 października 2011 r., a które w tym dniu nie były jeszcze przedawnione.

 

Tak więc jeżeli do dnia 23 października 2011 r. roszczenie o zachowek nie uległo przedawnieniu po upływie trzyletniego terminu od otwarcia testamentu lub otwarcia spadku, to dla tych roszczeń będzie miał zastosowanie termin pięcioletni.

 

 

Stan prawny na dzień 23.10.2011 r.





  • Data2011-05-17
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl