Artykuły

Przedawnienie roszczenia o eksmisję

W 2002 r. sąd orzekł wobec mnie eksmisję z lokalu. Odmówiono mi prawa do lokalu socjalnego.
Przez ponad 10 lat spółdzielnia nie zrobiła nic w sprawie eksmisji. Ja ponosiłam wszystkie płatności związane z mieszkaniem.
W tym tygodniu spółdzielnia złożyła wniosek o wykonanie eksmisji do komornika. Czy spółdzielnia ma prawo po tak długim czasie od wydania wyroku eksmitować mnie?
 
Paulina 
 
 

 
 
Szanowna Pani,
 
Art. 222 § 1 Kodeksu cywilnego wskazuje, że właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą.  
Natomiast zgodnie z przepisem art. 223 § 1 KC, roszczenia właściciela przewidziane w art. 222 KC nie ulegają przedawnieniu, jeżeli dotyczą nieruchomości.  
 
Mając na względzie dyspozycję art. 223 § 1 KC, wskazać należy, iż roszczenie windykacyjne spółdzielni (a więc roszczenie o nakazanie Pani opuszczenia i opróżnienia z rzeczy lokalu) ze swej istoty nie może ulec przedawnieniu. Wynika to wprost z art. 223 § 1 KC.
 
Wskażę tu wyrok Sądu Najwyższego z dnia z dnia 26 czerwca 1974 r., sygn. akt II CR 326/74 (Biuletyn Informacyjny Sądu Najwyższego 1974/10 poz. 184) gdzie wskazano: „Nie ulega przedawnieniu roszczenie o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym oraz roszczenie o wydanie nieruchomości przez osobę nie uprawnioną do władania nią, chyba że nastąpiła utrata własności na skutek zasiedzenia nieruchomości przez inną osobę”.
 
Moim zdaniem w sprawie nie będzie miał zastosowania przepis art. 125 § 1 KC. Przepis ten wskazuje, że roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.
 
Z powyższego wnioskować trzeba, iż roszczenie windykacyjne, nawet to stwierdzone prawomocnym orzeczeniem Sądu nie ulega przedawnieniu.
Dlatego też spółdzielnia może wszcząć postępowanie egzekucyjne nawet jeżeli od wydania wyroku eksmisyjnego upłynęło ponad 10 lat. 
 
 
 
Stan prawny na dzień 1.10.2013 r.




  • Data2013-10-11
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl