Artykuły

Postępowanie cywilne - możliwość odbioru awizowanej przesyłki sądowej przez pełnomocnika

Od 12 lipca 2012 r. istnieje możliwość odbioru awizowanej przesyłki sądowej w postępowaniu cywilnym przez osobę upoważnioną.


Jest to istotna zmiana prawa w zakresie doręczeń sądowych, ponieważ do tej pory jeżeli korespondencja z sądu była awizowana  to mogła być podjęta wyłącznie przez adresata. Takiej przesyłki nie mogli w imieniu adresata podjąć ani członkowie rodziny (nawet bliskiej), osoby wspólnie zamieszkujące z adresatem, a nawet osoby posiadające pełnomocnictwo do reprezentowania adresata.


Niemożność podjęcia awizowanej przesyłki przez inną osobę niż adresat sprawiała, że dość często zdarzały się sytuacje, w których strona, nieprzebywająca w miejscu zamieszkania przez dłuższy czas (np. wyjechała na wakacje) nie odbierała korespondencji z sądu, awizowanej przez 14 dni w urzędzie pocztowym. Sądy po zwrocie awizowanej przesyłki uznawały korespondencję za doręczoną, co powodowało komplikacje procesowe dla strony postępowania, choćby dlatego, że data doręczenia jest dniem początku terminów do dokonania czynności przed sądem.
W sytuacji kiedy nie odebranie pisma z sądu jest wynikiem czynników obiektywnych (np. dłuższy wyjazd strony poza miejsce zamieszkania) można się ubiegać o przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej, ale nie wszystkie osoby o tym wiedzą i są w stanie skorzystać z tego uprawnienia.


Zmiana rozporządzenia wynika z wprowadzenia z dniem 3 maja 2012 r. do Kodeksu postępowania cywilnego art. 139 § 11. Ten przepis wskazuje, iż pismo złożone w placówce pocztowej operatora publicznego lub innego operatora pocztowego może zostać odebrane także przez osobę upoważnioną na podstawie pełnomocnictwa pocztowego do odbioru przesyłek pocztowych, o którym mowa w przepisach określających warunki wykonywania powszechnych usług pocztowych, wydanych na podstawie ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2008 r. Nr 189, poz. 1159, z późn. zm.).


Natomiast w dniu 12 lipca 2012 r., weszły przepisy wykonawcze, a właściwie Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 czerwca 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym (Dz. U. z 2012 r. Nr 758).
Rozporządzenie to zmieniło Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 października 2010 r. w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym (Dz.U. z 2010 r. Nr 190, poz. 1277 ze zm.).


W rozporządzeniu zmieniono brzmienie § 8 ust. 1. Dodano w nim pkt 2 zgodnie z którym placówce pocztowej operatora jest osoba upoważniona na podstawie pełnomocnictwa pocztowego, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 9 stycznia 2004 r. w sprawie warunków wykonywania powszechnych usług pocztowych (Dz. U. z 2004 r. Nr 5, poz. 34 ze zm.).


Należy pamiętać, że urząd pocztowy wyda pełnomocnikowi adresata korespondencję z sądu wyłącznie na podstawie pełnomocnictwa pocztowego. Na podstawie innego pełnomocnictwa urząd pocztowy nie wyda pełnomocnikowi korespondencji.


Pełnomocnictwo pocztowe to, według wspomnianego Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 9 stycznia 2004 r. w sprawie warunków wykonywania powszechnych usług pocztowych pełnomocnictwo do odbioru przesyłek lub przekazów pocztowych, które adresat udziela, składając pisemne oświadczenie woli w obecności upoważnionego pracownika operatora w placówce oddawczej operatora lub, w przypadku gdy adresat nie jest w stanie poruszać się samodzielnie, w miejscu jego pobytu, okazując jeden z następujących dokumentów:

  1. dowodu osobistego
  2. tymczasowego dowodu osobistego
  3. paszportu
  4. prawa jazdy
  5. innego dokumentu z fotografią, odciskiem pieczęci urzędowej z wizerunkiem orła oraz podpisem jego posiadacza
  6. w przypadku cudzoziemców nieposiadających żadnego z dokumentów, o których mowa w pkt 1-4, innego dokumentu stwierdzającego tożsamość

 
Należy także pamiętać, iż przyjęcie pełnomocnictwa pocztowego jest odpłatne, o ile opłata za tę czynność została określona w cenniku.


Według aktualnie obowiązującego cennika Poczty Polskiej, pzyjęcie pełnomocnictwa pocztowego wiąże się z następującymi opłatami:

  1. do stałego odbioru wszystkich lub wskazanych przesyłek i przekazów – 21 zł
  2. do okresowego odbioru wszystkich lub wskazanych przesyłek i przekazów - za każdy miesiąc lub jego część - 4,50 zł
  3. do jednorazowego odbioru określonej przesyłki lub przekazu – 2 zł

 


Artykuł z dnia 22.07.2012 r.





  • Data2012-07-23
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl