Artykuły

Ponowne zatrudnienie przez tego samego pracodawcę a prawo do odprawy

Moja mama pracuje na umowę na czas określony. W obecnym zakładzie pracy pracowała już wcześniej, ale została zwolniona ze względu na kryzys i dostała z tego tytułu odprawę. Po 2,5 latach przerwy została ponownie zatrudniona.
Czy w sytuacji kiedy pracodawca ogłasza upadłość lub mama zostanie zwolniona z przyczyn leżących po stronie pracodawcy to należy jej się odprawa? Szefowa moje mamy twierdzi, że nie, ponieważ już raz dostała odprawę.


Katarzyna

 

 


 

 

Szanowna Pani,


Jak rozumiem z Pani pytania w związku z rozwiązaniem z mamą w przeszłości umowy o pracę otrzymała ona odprawę stosownie do przepisów ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844 ze zm.).


Art. 8 ust. 1 tej ustawy wskazuje, że pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

  1. jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata
  2. dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat
  3. trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat


Wskazać należy, że przepisy ustawy nie wskazują, że jeżeli pracownik został zwolniony i otrzymał odprawę, a następnie ponownie został zatrudniony to w przypadku zwolnienia grupowego lub z innych przyczyn leżących po stronie pracodawcy, to nie uzyskuje prawa do odprawy.
Dlatego jeżeli stosunek pracy Pani mamy zostanie ponownie rozwiązany z przyczyn leżących po stronie pracodawcy (zostaną spełnione warunki z ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników) to Pani mama ponownie nabędzie prawo do odprawy.


W sytuacji opisanej w pytaniu problemem może być ustalenie wysokości odprawy – czy ustalając wysokość tej odprawy należy wziąć pod uwagę wszystkie okresy zatrudnienia u tego pracodawcy czy też należy wziąć pod uwagę okres zatrudnienia od chwili zawarcia ponownej umowy o pracę.


Moim zdaniem należy wziąć pod uwagę wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy.
Okres zatrudnienia to tzw. staż zakładowy. Orzecznictwo sądowe odnośnie stażu pracy wskazuje, że zalicza się do niego wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy nawet jeżeli występowały przerwy w zatrudnieniu.


I tak np., uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 15 stycznia 2003 r., sygn. akt III PZP 20/2002 (Biuletyn Sądu Najwyższego 2003/1 str. 21) wskazuje, że przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony (art. 36 § 1 KP) uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego (danego) pracodawcy.
W uzasadnieniu tej uchwały Sąd Najwyższy wskazuje: „Przekazane postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 19 września 2002 r. składowi powiększonemu Sądu Najwyższego do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości o treści: „czy zatrudnienia u tego samego pracodawcy na podstawie kilku umów o pracę, między którymi wystąpiły przerwy, podlegają sumowaniu dla ustalenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony (art. 36 § 1 kp)”, ma znaczenie wykraczające poza samą kwestię ustalania okresów wypowiedzenia umów o pracę zawartych na czas nie określony, ponieważ pojęciem okresu zatrudnienia u danego pracodawcy posługują się również inne przepisy, przewidujące określone świadczenia i uzależniające ich rozmiar od długości tego okresu. Poza przepisem art. 93 kp, uzależniającym wysokość odprawy pośmiertnej od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy, warto zwłaszcza wskazać na prawo do odprawy przysługujące pracownikom zwalnianym w trybie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy”.
Myślę, że można w przypadku okresu zatrudnienia uwzględnianego do odprawy wskazywać na ustalenia Sądu Najwyższego w odniesieniu do okresu zatrudnienia u tego samego pracodawcy przy ustalaniu okresu wypowiedzenia.


Sąd Najwyższy wydał powyższe orzeczenie po dokładnym przeanalizowaniu przepisu pod względem wykładni językowo-logicznej, historycznej, funkcjonalnej i systemowej. Zaznaczę, że jeden z sędziów SN zgłosił zdanie odrębne.


Stanowisko, zgodnie z którym ustalając wysokość należy wziąć pod uwagę wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy przyjmują także niektórzy przedstawiciele doktryny prawa pracy (np. Andrzej Marek, Janusz Żołyński „Rozwiązanie stosunku pracy”, Oficyna Wydawnicza Branta, 2004).

 


Stan prawny na dzień 10.10.2012 r.





  • Data2012-10-06
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl