Artykuły

Lokal socjalny - czy można wnosić o zmianę lokalu na lokal o lepszych warunkach?

Mam orzeczoną eksmisję.

Co mogę zrobić, aby otrzymać lepszy lokal socjalny niż ten który właśnie zaproponowało mi miasto? Mam małe dziecko, a miejsce w którym mam zamieszkać jest ze wspólnie użytkowaną kuchnią i łazienką. Sąsiedztwo jest przerażające - dookoła przeważnie sami alkoholicy i patologia. A czasu na podpisanie stosownego pisma na wynajem lokalu socjalnego mam nie wiele.


Milena

 

 


 

 

Szanowna Pani,


W pierwszej kolejności należy wskazać, że nie przyjęcie oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego wskazanego przez gminę, o ile spełnia on  ustawowe warunki lokalu socjalnego, jest równoznaczne z utratą uprawnienia do lokalu socjalnego.


Według ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 ze zm.), przez lokal należy rozumieć lokal służący do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, a także lokal będący pracownią służącą twórcy do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki; nie jest w rozumieniu ustawy lokalem pomieszczenie przeznaczone do krótkotrwałego pobytu osób, w szczególności znajdujące się w budynkach internatów, burs, pensjonatów, hoteli, domów wypoczynkowych lub w innych budynkach służących do celów turystycznych lub wypoczynkowych (art. 2 ust. 1 pkt 4).


Ustawa, w art. 2 ust. 1 pkt 5, wskazuje, że lokal socjalny to lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie.


Gdyby lokal zaproponowany Pani przez gminę nie spełniał warunków lokalu socjalnego to wówczas mogłaby Pani bez konsekwencji w postaci utraty uprawnienia do lokalu socjalnego, odmówić zawarcia umowy.


Jak wynika z powyższej definicji lokalu socjalnego lokal ten może być lokalem o obniżonym standardzie. Żaden przepis prawny nie definiuje niestety czym jest obniżony standard. Przyjmuje się jednak, że o obniżonym standardzie można mówić jeżeli np. pomieszczenia sanitarne są wspólne dla kilku lokali, brak jest centralnego ogrzewania czy też instalacji gazowej. Gminy wskazują też jako lokale socjalne takie gdzie w lokalu nie ma źródła wody czy wc jest na zewnątrz budynku.
Przepisy nie wskazują niestety jak daleko może być obniżony standard lokalu, aby spełniał warunki lokalu socjalnego.


„Należy zauważyć, że obecnie wszystkie nowo budowane lokale, w tym lokale socjalne, muszą spełniać kryteria zawarte w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.). Jednakże przepisy ww. rozporządzenia znajdują zastosowanie do budynków wybudowanych na podstawie pozwoleń, które zostały wydane po jego wejściu w życie, tj. po dniu 16 grudnia 2002 r.
Wobec powyższego „lokale o obniżonym standardzie” to lokale, które odbiegają od obecnie obowiązujących norm prawnych zawartych w przedmiotowym rozporządzeniu, ale są zakwalifikowane przez poprzednio obowiązujące przepisy jako lokale mieszkalne, czyli nadające się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny. Ze względu na cel (zamieszkiwanie) również w lokalach socjalnych wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody (choć woda może być poza lokalem), ciepła (niekoniecznie musi to być centralne ogrzewanie), energii elektrycznej oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku. Należy zaznaczyć, że ustawodawca za takie lokale wyznaczył stawkę czynszu, która nie może przekraczać połowy stawki najniższego czynszu obowiązującego w gminnym zasobie mieszkaniowym”.
Tak wypowiedział się, w dniu 9 lutego 2012 r., z upoważnienia ministra, podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, w odpowiedzi na interpelację posła Wojciecha Penkalskiego w sprawie wyznaczenia minimalnych standardów dla lokali socjalnych.


Można podejrzewać, że lokal zaproponowany Pani przez gminę spełnia warunki lokalu socjalnego – wspólne wc i łazienka oraz kuchnia wskazują właśnie na obniżony standard tego lokalu.


Niewiele czasu Pani zostało do podjęcia jakiś działań skoro gmina wyznaczyła już Pani ostateczny termin do przyjęcia oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego a tym samym do podpisania umowy.


W Pani sytuacji jedyne co Pani może zrobić to prosić gminę, aby wskazała Pani inny lokal. Można próbować porozmawiać z kimś kompetentnym i własnym z jednostki gminy zajmującej się zarządzaniem gminnym zasobem komunalnym, jeszcze przed zawarciem umowy najmu.
Jednak proszę nie oświadczać definitywnie, że nie przyjmuje Pani oferty zawarcia umowy najmu lokalu wskazanego przez gminę, ponieważ jak już wspomniałem nie przyjęcie oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego wskazanego przez gminę jest równoznaczne z utratą uprawnienia do lokalu socjalnego.


Po zawarciu umowy najmu może Pani wnosić o zamianę zajmowanego lokalu. Być może argumenty jak zagrożenie dla bezpieczeństwa Pani i dziecka, zagrożenie demoralizacją, chęć stworzenia dziecku normalnych warunków rozwoju, przekona "lokalówkę" do zamienienia Pani lokalu.
Może Pani zaproponować, że własnym kosztem odremontuje Pani jakiś lokal, który byłby dla Pani lokalem socjalnym.


Niestety w chwili obecnej, jeżeli zaproponowany lokal spełnia podane powyżej warunki lokalu socjalnego, to ma Pani wybór, albo przyjęcie oferty, albo eksmisja do pomieszczenia tymczasowego, który może mieć jeszcze gorsze warunki - pomieszczenie nadające się do zamieszkania, posiadające dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem, oświetlenie naturalne i elektryczne, możliwość ogrzewania, niezawilgocone przegrody budowlane oraz zapewniające możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków, zapewniające co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę i w miarę możności znajdujące się w tej samej lub pobliskiej miejscowości, w której dotychczas zamieszkiwały osoby przekwaterowywane.


Jeżeli nie ma Pani ,możliwości wynajęcia lokalu na wolnym rynku, ani nie uda się Pani nic załatwić z decydentami w poniedziałek, to radziłbym jednak przyjąć ten lokal, który jest proponowany, a jak już go Pani przyjmie to rozpocząć działania w celu jego zamiany.

 


Stan prawny na dzień 19.10.2012 r.





  • Data2012-10-16
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl