Artykuły

Jaką powierzchnię powinien mieć lokal socjalny?

Czy przyznanie lokalu socjalnego dla 5 osób o powierzchni mieszkalnej 25,20 m2 i powierzchni ogólnej 25,20 m2 jest zgodne z obowiązującym prawem?

 

Stanisław

 

 


 

 

Szanowny Panie,


Zawarta w art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 ze zm.) definicja określa, iż lokalem socjalnym jest lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie istan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie.


W w/w ustawie nie występuje pojęcie „powierzchni mieszkalnej”. Wypada dodać, iż w obowiązujących dawniej przepisach (np. ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe) znajdował się zapis, iż zastępcze pomieszczenie mieszkalne powinno zapewniać co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę.


Natomiast pkt 7 w art. 2 wymienionej na wstępie ustawy określa, iż przez powierzchnię użytkową lokalu rozumie się powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania.


Zatem powierzchnia użytkowa lokalu socjalnego wynosi 25,20 m2.

Jeżeli znajdują się w nim inne pomieszczenia oprócz pokoi (np. kuchnia, przedpokój, łazienka), powierzchnia tychże pokoi przypadająca na jedną osobę jest mniejsza niż 5 m2 (trudno sobie wyobrazić to inne pomieszczenie o powierzchni 0,20 m2). W takim wypadku lokal nie spełnia definicji lokalu socjalnego określonej w art. 2 pkt 5 ustawy o ochronie praw lokatorów.

W tym wypadku, jako, że powierzchnia pokoi w lokalu jest mniejsza niż 25m2 odmowa zawarcia umowy najmu tego lokalu nie będzie się wiązała z utratą uprawnienia do lokalu socjalnego.


Natomiast jeżeli przez „powierzchnię mieszkalną” rozumie Pan jedynie sumę powierzchni znajdujących się tam pokoi, wówczas przyznanie lokalu socjalnego jest zgodne z przepisami wzmiankowanego aktu prawnego.

 

 

Stan prawny na dzień 4.11.2012 r.





  • Data2012-11-04
  • AutorPaweł Mirski

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl