Artykuły

Egzekucja alimentów z zasiłku dla bezrobotnych - koszty postępowania egzekucyjnego

Komornik zajął mój zasiłek dla bezrobotnych gdyż egzekwuje zaległe alimenty w wysokości 1400 zł.
Jakie koszty będę musiał ponieść w związku z prowadzoną egzekucją?


Mariusz

 

 


 

 

Szanowny Panie,


Prowadzenie postępowania egzekucyjnego wiąże się z koniecznością poniesienia przez dłużnika kosztów postępowania egzekucyjnego.


Egzekucja m. in. z zasiłku dla bezrobotnych korzysta z pewnych preferencji jeżeli chodzi o wysokość opłaty stosunkowej.


Jak wskazuje art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (tekst jednolity: Dz. U. 2011 r. Nr 231 poz. 1376 ze zm.), w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 15% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jednakże w przypadku wyegzekwowania świadczenia wskutek skierowania egzekucji do wierzytelności z rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę, świadczenia z ubezpieczenia społecznego jak również wypłacanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zasiłku dla bezrobotnych, dodatku aktywizacyjnego, stypendium oraz dodatku szkoleniowego, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 8% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższej niż 1/20 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. 
W myśl ust. 1a art. 49 ustawy, w sprawach wymienionych w ust. 1 komornik ściąga opłatę od dłużnika proporcjonalnie do wysokości wyegzekwowanego świadczenia.


Tak więc komornik z każdej potrąconej kwoty 8% przeznaczy na poczet opłaty egzekucyjnej.
Dodam, że komornik może potrącić Panu do 3/5 (60%) zasiłku dla bezrobotnych. Ze względu na to, że potrąceniu podlegają alimenty nie mają zastosowania przepisy dotyczące kwoty wolnej od egzekucji.

 


Stan prawny na dzień 12.04.2012 r.





  • Data2012-04-12
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl