Artykuły

Czy premie zaliczane są do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego?

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Obecnie jestem w ciąży.
Czy premie uwzględniane są przy obliczaniu wysokości zasiłku macierzyńskiego, czy też liczy się tylko wynagrodzenie zasadnicze?


Monika

 

 


 

 

Szanowna Pani,


Art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.) wskazuje, iż miesięczny zasiłek macierzyński wynosi 100 % podstawy wymiaru zasiłku.
Z kolei przepis art. 36 ust. 1 mówi, iż podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.


Odpowiednie regulacje dotyczące uwzględniania premii przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku znajdują się w art. 42 ust. 1 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.
Powyżej wskazane składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy kwartalne, wlicza się do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości stanowiącej jedną dwunastą kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 42 ust. 2 ustawy).
Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy roczne, wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości stanowiącej jedną dwunastą kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 42 ust. 3 ustawy).
Powyższe przepisy stosuje się odpowiednio do składników wynagrodzenia wypłacanych za inne okresy.
Jeżeli składniki wynagrodzenia nie zostały wypłacone do czasu ostatecznego sporządzenia listy wypłat zasiłków chorobowych, do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się składniki wypłacone za okres poprzedni (art. 42 ust. 5 ustawy).


Do obliczenia podstawy wymiaru zasiłku nie dolicza się tych składników wynagrodzenia, które przysługują nadal w pełnym wymiarze, w okresie pobierania zasiłku. Art. 41 ust. 1 ustawy wskazuje, iż przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku.


Ważnym przepisem jest art. 43 ustawy stosownie do którego, podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

 

 

Stan prawny na dzień 02.01.2012 r.





  • Data2011-11-06
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl