Artykuły

Czy pełnoletnie dziecko powinno dokładać się do czynszu?

Mój 32-letni syn, z którym mieszkam, nie dokłada się w ogóle do utrzymania mieszkania. Syn pracuje, zarabia prawie 1600 zł miesięcznie, ale kiedy mówię, żeby dołożył się do czynszu i innych opłat mówi, że nie ma pieniędzy, a w ogóle to ja jestem najemcą i na mnie są umowy na prąd, gaz, itp. to ja mam płacić. A ja mam tylko rentę w wysokości 1200 zł i nie jestem w stanie wszystkiego płacić.
Nie mam już siły do niego.
Czy mogę wystąpić do sądu z wnioskiem o zobowiązanie syna do płacenia za mieszkanie?

 

Anna

 

 


 

 

Szanowna Pani,


Jak wynika z Pani pytania jest Pani najemczynią lokalu mieszkalnego, a w lokalu tym zamieszkuje Pani z synem.


Jako najemca jest Pani zobowiązana do uiszczania czynszu na rzecz właściciela mieszkania. Jako strona umów z dostawcami mediów (energii elektrycznej, gazu, wody, ścieków, śmieci, itp.) jest Pani zobowiązana do ponoszenia kosztów zużytych mediów.


Jednak nie jest tak, że Pani, pełnoletni, samodzielny syn, może zamieszkiwać w mieszkaniu, korzystać z mediów i nie ponosić za to odpowiedzialności.
Kodeks cywilny w art. 6881 § 1 wskazuje, że za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie.  
Według § 2 art. 6881 KC, odpowiedzialność pełnoletnich osób, stale zamieszkujących z najemcą, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania.


Z powyższego przepisu wynika, że Pani syn jest razem z Panią odpowiedzialny za zapłatę czynszu i opłat za media. Odpowiedzialność ta jest solidarna.
Solidarność dłużników zdefiniowana jest w art. 366 § 1 KC,  kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych.  
Według § 2 art. 3666 KC, aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani.


To, że jest Pani razem z synem solidarnie odpowiedzialna za zapłatę opłat mieszkaniowych oznacza, że wierzyciela nie interesuje które z Państwa uiści te opłaty, a w przypadku zwłoki z płatnościami może żądać zapłaty od Pani, od syna lub od Państwa oboje. Fakt, że Państwa zobowiązanie jest solidarne oznacza, że nie jest tak, że Pani odpowiada za zapłatę połowy opłat, a syn za drugą część.


Ewentualne powództwo o zobowiązanie syna do ponoszenia opłat za mieszkanie będzie bezzasadne – sąd nie będzie zobowiązywał Pani syna do tego do czego jest on zobowiązany na mocy przepisów prawa. Sąd nie wyda zatem wyroku, w którym zobowiąże Pani syna do ponoszenia wydatków mieszkaniowych.


Może Pani pozwać syna o zapłatę części poniesionych przez Panią wydatków na czynsz i media.
Stosownie bowiem do art. 376 § 1 KC, jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, treść istniejącego między współdłużnikami stosunku prawnego rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach może on żądać zwrotu od współdłużników. Jeżeli z treści tego stosunku nie wynika nic innego, dłużnik, który świadczenie spełnił, może żądać zwrotu w częściach równych.  


Może Pani pozwać syna o zapłatę połowy wydatków na czynsz i opłaty za media jakie Pani poniosła w ostatnim czasie.
Należy jednak pamiętać, że roszczenie regresowe dłużnika solidarnego przedawnia się z upływem lat dziesięciu, a gdy jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej lub dotyczy świadczeń okresowych z upływem lat trzech, chyba że istniejący między dłużnikami stosunek prawny uzasadnia przyjęcie innego terminu przedawnienia.
W Pani przypadku roszczenie dotyczy świadczeń okresowych, a więc termin przedawnienia wynosi trzy lata. Jeżeli pozwie Pani  syna o zapłatę połowy należności, które uiściła Pani za czynsz czy media ponad trzy lata temu, to jeżeli syn podniesie zarzut przedawnienia, to sąd oddali powództwo w części dotyczącej przedawnionych świadczeń.

 


Stan prawny na dzień 18.09.2012 r.





  • Data2012-09-19
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl