Artykuły

Czy osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym może pracować?

Witam,
Uzyskałem ostatnio znaczny stopień niepełnosprawności.  Jednak nie interesuje mnie siedzenie w domu i życie z renty (w ZUS mam całkowitą niezdolność do pracy).
Chciałbym podjąć pracę. Zastanawiam się tylko czy osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności może pracować?


Marek

 

 


 

 

Szanowny Panie,


Jak wynika z pytania jest Pan osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. Stosownie do art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 ze zm.), do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.


W myśl ust. 5 art. 4 ustawy, zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby, o której mowa w ust. 1 lub 2, nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadkach:

  1. przystosowania przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej
  2. zatrudnienia w formie telepracy


Wskażę, iż kontrolę w zakresie spełniania warunku przystosowania przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej przeprowadza Państwowa Inspekcja Pracy (art. 4 ust. 6 ustawy).


Jak wynika z powyższego osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności może podjąć pracę, z tym, że jej stanowisko pracy musi być przystosowane do potrzeb tej osoby. Nie musi to być wyłącznie zakład pracy chronionej.


Jeżeli znajdzie Pan pracodawcę, który posiada stanowiska pracy przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych o takim typie niepełnosprawności jaką Pan posiada lub takiego pracodawcę, który przystosuje stanowisko pracy do Pana potrzeb, przed zawarciem umowy o pracę będzie Pan musiał przejść jeszcze wstępne badania lekarskie przeprowadzane przez lekarza medycyny pracy.


Art. 211 pkt 5 Kodeksu pracy wskazuje, iż przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest podstawowym obowiązkiem pracownika. W szczególności pracownik jest obowiązany poddawać się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim i stosować się do wskazań lekarskich.


Osoby przyjmowane do pracy, jak wskazuje art. 229 § 1 pkt 1 KP, podlegają wstępnym badaniom lekarskim.
Z tym, iż badaniom wstępnym nie podlegają jednak osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.


Jeżeli po przeprowadzeniu badania wstępnego lekarz medycyny pracy nie znajdzie przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku to pracodawca będzie Pana mógł zatrudnić.  Art. 229 § 4 KP mówi, że pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.


Mają powyższe na względzie należy wskazać, że okoliczność, iż jest Pan osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym nie jest równoznaczne z tym, że nie może Pan pracować. Jeżeli tylko pracodawca posiada stanowiska pracy przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych lub takie stanowisko przystosuje specjalnie dla Pana, a lekarz medycyny pracy nie znajdzie przeciwwskazań do podjęcia przez Pana pracy na konkretnym stanowisku pracy, będzie Pan mógł pracować.

 

 

Stan prawny na dzień 11.05.2012 r.





  • Data2012-05-11
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl