Artykuły

Czy dziecko płaci za pobyt rodzica w zakładzie opiekuńczo-leczniczym?

Mój tata trafił do zakładu opiekuńczo-leczniczego. Ma on niewielką emeryturę 1426 zł  „do ręki” miesięcznie. Czy będę musiała dopłacać do pobytu taty w ZOL-u?
Mojej koleżanki mama jest w domu pomocy społecznej i koleżanka musi dopłacać ok. 1000 zł do pobytu mamy.

 

Mariola

 

 


 

 

Szanowna Pani!


Pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym jest świadczeniem opieki zdrowotnej. ZOL nie jest tym samym co dom pomocy społecznej.
Zasady pobytu w ZOL-u określa ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem z pomocy społecznej przyznawanym na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.


Jak wskazuje art. 18 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, świadczeniobiorca przebywający w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, pielęgnacyjno-opiekuńczym lub w zakładzie rehabilitacji leczniczej, który udziela świadczeń całodobowych, ponosi koszty wyżywienia i zakwaterowania. Miesięczną opłatę ustala się w wysokości odpowiadającej 250% najniższej emerytury, z tym że opłata nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70% miesięcznego dochodu świadczeniobiorcy w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej.


Szczegółowe zasady ponoszenia opłaty zawarte są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012 r. z dnia 25 czerwca 2012 r. w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych.
Według tego aktu prawnego, miesięczna opłata za pobyt w zakładzie opiekuńczym, obejmująca koszty wyżywienia i zakwaterowania, o której mowa w art. 18 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jest ustalana przez kierownika zakładu opiekuńczego.
Opłatę ustala się ponownie po każdorazowej zmianie wysokości dochodu świadczeniobiorcy przebywającego w zakładzie opiekuńczym.
Opłatę ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających wysokość dochodu świadczeniobiorcy, w szczególności:

  1. decyzji organu rentowego albo emerytalno-rentowego ustalającego wysokość emerytury, renty albo renty socjalnej; do decyzji można załączyć zgodę świadczeniobiorcy ubiegającego się o skierowanie do zakładu opiekuńczego na potrącanie opłaty za pobyt w zakładzie opiekuńczym przez właściwy organ rentowy albo emerytalno-rentowy ze świadczenia wypłacanego przez ten organ, lub
  2. decyzji o przyznaniu zasiłku stałego; do decyzji można załączyć zgodę świadczeniobiorcy ubiegającego się o skierowanie do zakładu opiekuńczego do odbioru tych należności przez zakład opiekuńczy.

W przypadku czasowej nieobecności świadczeniobiorcy w zakładzie opiekuńczym w trakcie jego pobytu w tym zakładzie opiekuńczym, obliczając opłatę uwzględnia się liczbę dni pobytu świadczeniobiorcy poza zakładem opiekuńczym, przy czym opłatę oblicza się w ten sposób, że za dni pobytu poza zakładem opiekuńczym opłata wynosi 70% opłaty pobieranej za dni obecności w zakładzie opiekuńczym.


Mając na względzie przepisy ww. ustawy i rozporządzenia, wskazać należy że jeżeli dochód z emerytury jest jedynym dochodem Pani taty (1426 zł) to ponosić on powinien opłatę za pobyt w ZOL-u w wysokości 998,20 zł.


Żaden z przepisów prawa nie nakłada na członków rodziny osoby przebywającej w ZOL-u obowiązku ponoszenia opłaty za pobyt osoby bliskiej.
Nie powinna się Pani zatem obawiać, że będzie ponosić Pani opłatę za pobyt taty w ZOL-u.


W przypadku koleżanki sytuacja jest inna – jej mama przebywa w domu opieki społecznej, a zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej za opłaty za pobyt w DPS, oprócz osoby tam przebywającej, mogą odpowiadać jej bliscy – małżonek, zstępni, wstępni (jeżeli ich dochód przekracza 300% kryterium dochodowego).
 

 

 

Stan prawny na dzień 22.12.2019 r.





  • Data2019-12-24
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl