Artykuły

Brak określenia terminu do którego obowiązuje umowa o zakazie konkurencji

Zawierając umowę o pracę podpisałem jednocześnie umowę o zakazie konkurencji. W umowie tej znalazł się zapis, iż umowa ta obowiązuje również po rozwiązaniu umowy o pracę.

Rozwiązałem umowę o pracę. Podjąłem pracę na podobnym stanowisku u konkurencji. Poprzedni pracodawca wzywa mnie do zaprzestania pracy i grozi mi procesem. W umowie nie mam daty do kiedy nie mogę wykonywać działalności konkurencyjnej. Czy mam rozumieć, że już nigdy nie będę mógł wykonywać działalności konkurencyjnej. Zaznaczę, że poprzedni pracodawca nie płaci mi żadnego odszkodowania.

 

Paweł

 

 


 

 

Szanowny Panie,

 

Stosownie do art. 1011 § 1 Kodeksu pracy, w zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji).

 

Zgodnie z art. 1012 § 1 KP, przepis art. 1011 § 1 KP stosuje się odpowiednio, gdy pracodawca i pracownik mający dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, zawierają umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W umowie określa się także okres obowiązywania zakazu konkurencji oraz wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy, z zastrzeżeniem przepisów § 2 i 3.

Według § 2 art. 1012 KP, zakaz konkurencji, o którym mowa w § 1, przestaje obowiązywać przed upływem terminu, na jaki została zawarta umowa przewidziana w tym przepisie, w razie ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz lub niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania.

Stosownie zaś do § 3 art. 1012 KP, odszkodowanie, o którym mowa w § 1, nie może być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji; odszkodowanie może być wypłacane w miesięcznych ratach. W razie sporu o odszkodowaniu orzeka sąd pracy.

 

Analizując Pana sprawę należy stwierdzić, iż nie powinien się Pan obawiać swojego poprzedniego pracodawcy. Jego żądania są bezzasadne. Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, która była częścią umowy o pracę jest nieważna i jako taka nie wywołuje skutków prawnych.

 

Nieważność umowy o zakazie konkurencji wynika z tego, iż w umowie podpisanej przez Pana brak jest określenia terminu do którego obowiązuje zakaz konkurencji. Określenie terminu obowiązywania umowy jest, stosownie do przepisu art. 1012 § 1 KP, niezbędnym elementem tej umowy. Samo określenie w umowie, że zakaz konkurencji obowiązuje również po ustaniu stosunku pracy nie może być uznane za określenie terminu obowiązywania zakazu konkurencji.

 

Art. 58 § 1 Kodeksu cywilnego wskazuje, iż czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy.

 

 

 

Wobec powyższego myślę, że powinien Pan odpowiedzieć na wezwanie byłego pracodawcy i wskazać mu, że jego roszczenia są bezzasadne, ponieważ nie zawarł Pan z tym pracodawcą ważnej umowy o zakazie konkurencji po zakończeniu stosunku pracy.
Może Pan również zwrócić uwagę byłego pracodawcy na to, że nawet jeżeli umowa o zakazie konkurencji byłaby ważna to stosownie do przepisu art. 1012 § 2 KP, zakaz konkurencji przestałby obowiązywać przed upływem terminu, na jaki została zawarta ze względu na niewywiązywanie się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania.

 

 

Stan prawny na dzień 20.09.2013 r.





  • Data2011-10-30
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl