Porady

Alimenty na rzecz teścia/teściowej od synowej/zięcia

Dwa lata po ślubie moj mąż zmarł. Nie mieliśmy dzieci. Teściowa żyje z zasiłków z opieki.
Słyszałam, że teściowa może pozwać synową o alimenty. Czy to prawda?


Ania

 

 


 

 

Szanowna Pani!


Zakres obowiązku alimentacyjnego określają przepisy ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (krio). Zgodnie z art. 128 krio, obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Art. 144 krio przewiduje także możliwość świadczeń alimentacyjnych ojczymów, macoch i pasierbów.
Ponadto, obowiązek alimentacyjny obciąża małżonków co wynika z art. 27 krio.


Panią i Pani teściową nie łączy żaden z wymienionych wyżej więzów, który pozwalałby na przypisanie Pani obowiązku alimentacyjnego (w szczególności należy pamiętać, że zgodnie z art. 617 krio krewnymi w linii prostej są osoby, z których jedna pochodzi od drugiej, a krewnymi w linii bocznej są osoby, które pochodzą od wspólnego przodka, a nie są krewnymi w linii prostej). Łączy Panie natomiast stosunek prawonorodzinny jakim jest powinowactwo i istnieje ono pomimo tego, ze Pani mąż zmarł. Przepisy krio wskazują (art. 618), że z małżeństwa wynika powinowactwo między małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka  i trwa ono mimo ustania małżeństwa. Powinowaci nie są względem siebie osobami uprawnionymi/zobowiązanymi do alimentacji.


Obowiązek alimentacyjny  nie przechodzi na spadkobierców osoby zobowiązanej do alimentacji. Dlatego Pani, również jako spadkobierczyni męża który znajdował się w kręgu osób zobowiązanych do pomocy swojej matce, nie jest obciążona alimentacją względem teściowej. Uprawnienie teściowej do żądania alimentów od Pani męża wygasło wraz z jego śmiercią. Sytuacja przedstawiałaby się inaczej jedynie wówczas, gdyby teściowa dochodziła alimentów od Pani męża za jego życia i jeżeli zostałyby one w tym czasie zasądzone na jej rzecz i stały się wymagalne. Wówczas Pani będąc spadkobiercą musiałby zapłacić zaległe
i wymagalne za życia męża raty alimentacyjne.

 


Stan prawny na dzień 1 lipca 2021 r.





  • Data2021-07-01
  • AutorŁukasz  Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Dodaj załącznik
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl