Artykuły

Zniesienie separacji

Sąd orzekł parę lat temu separację w moim małżeństwie. Po tych paru latach doszliśmy (na szczęście) z żoną do takiego stanu, że zamieszkaliśmy ponownie razem, podjęliśmy wspólne pożycie i myślimy o zniesieniu tej separacji.
Jak znieść separację i jakie są koszty?

 

Edek

 

 


 

 

Szanowny Panie,


Art. 616 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wskazuje, iż na zgodne żądanie małżonków sąd orzeka o zniesieniu separacji.


Aby więc znieść separację musi być wola obojga małżonków wyrażona w ich wspólnym wniosku złożonym w sądzie. To czy separacja zostanie zniesiona zależy wyłącznie od woli obojga małżonków żyjących w separacji.


Mając na uwadze art. 5671 Kodeksu postępowania cywilnego, należy wskazać, iż wniosek o zniesienie separacji powinniście Państwo złożyć w sądzie okręgowym miejsca Państwa wspólnego zamieszkania.


Art. 5674 KPC wskazuje, iż postanowienie o zniesieniu separacji sąd wydaje po przeprowadzeniu rozprawy.


Jeżeli sąd wyda postanowienie o zniesieniu separacji, to zgodnie z art. 616 § 2 KRO, z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o zniesieniu separacji ustaną jej skutki.


Należy też pamiętać, że jeżeli macie Państwo wspólne małoletnie dzieci to sąd znosząc separację, w myśl art. 616 § 3 KRO, rozstrzygać będzie także o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem małżonków.


Jak wskazuje art. 37 pkt 4 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 594 ze zm.), opłata od wniosku o zniesienie separacji jest stała i wynosi 100 złotych.

 


Stan prawny na dzień 4.04.2012 r.





  • Data2012-04-04
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl