Artykuły

Zgoda sądu na dokonanie czynności w imieniu dziecka a odstąpienie od tej czynności

Mój syn, który ma 10 lat jest spadkobiercą swojego dziadka. Dziadek miał długi, a ja w „panice” uzyskałam pozwolenie sądu rodzinnego na odrzucenie spadku przez małoletniego syna. 
Jednak okazało się, że dziadek mojego syna miał także spory majątek (jego wartość przewyższa długi spadkowe i to bardzo).
Ze względu na nowe wiadomości odnośnie spadku po dziadku mojego syna nie chciałabym odrzucać w jego imieniu spadku,  teraz chciałabym, aby mój małoletni syn spadek nabył.
Co w takie sytuacji ?? Czy mogę nie składać oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu syna skoro wypowiedział się na ten temat sąd rodzinny i uzyskałam pozwolenie na odrzucenie spadku ?


Anna

 

 


 

 

Szanowna Pani,


Jak wynika z Pani pytania uzyskała Pani zezwolenie sądu opiekuńczego na złożenie przez Panią w imieniu małoletniego syna oświadczenia o odrzuceniu spadku po jego dziadku.
Uzyskanie takiego zezwolenia było niezbędne, ponieważ odrzucenie spadku w imieniu dziecka jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka.
Przepis art. 101 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wskazuje wyraźnie, iż rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko.


Udzielenie przez sąd opiekuńczy zezwolenia na dokonanie określonej czynności prawnej w imieniu dziecka nie może być traktowane jako nakaz dokonania takiej czynności. Nie ma Pani zatem obowiązku złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku przez dziecko.


W Pani wypadku wydaje się, że rezygnacja ze złożenia w imieniu dziecka oświadczenia o odrzuceniu spadku jest decyzją zgodną z jego interesami, skoro okazało się, że w skład spadku po dziadku dziecka wchodzą prócz długów także inne przedmioty majątkowe, których wartość przekracza wartość długów.  W takiej sytuacji nabycie przez dziecko spadku z dobrodziejstwem inwentarza będzie dla dziecka korzystniejsze niż odrzucenie spadku.


W sytuacji, w której niezłożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu dziecka, mimo zezwolenia sądu opiekuńczego, byłoby niezgodne z interesem dziecka (np. w skład spadku wchodziłyby same długi) to wówczas rodzic mógłby ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą.

 


Stan prawny na dzień 29.04.2012 r.





  • Data2012-04-29
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl