Artykuły

Zasiłek pielęgnacyjny

Mam chora mamę. Słyszałam osoby chore mogą starać się o zasiłki pielęgnacyjne.
Moja mama jest chora na nadciśnienie, reumatoidalne zapalenie stawów, zaćmę, zwyrodnienie kręgosłupa.
Gdzie może starać się o zasiłek pielęgnacyjny? I od czego zależy jego  przyznanie.

 

Gośka

 

 


 

 

Szanowna Pani,


Stosownie do Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.) zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.


Zgodnie z powyższą ustawą zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  1. niepełnosprawnemu dziecku
  2. osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
  3. osobie, która ukończyła 75 lat
  4. zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia


Należy wskazać, iż orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy wydane przez organ rentowy (np. ZUS) jest równoznaczne umiarkowanemu stopniowi niepełnosprawności, a orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji jest równoznaczne znacznemu stopniowi niepełnosprawności.

Jeżeli więc Pani mama ma ustalony znaczny stopień niepełnosprawności (całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji) lub ukończyła 75 lat to przysługuje jej prawo do zasiłku pielęgnacyjnego.
Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przysługiwałoby Pani mamie jeżeli jest niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym (całkowita niezdolność do pracy), a z orzeczenia o niepełnosprawności wynika, że niepełnosprawność powstała do ukończenia przez mamę 21 roku życia.

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje jeżeli osoba ma przyznany dodatek pielęgnacyjny (wypłacany razem ze świadczeniami emerytalno rentowymi przez ZUS i inne organy rentowe).

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustalane jest przez gminę.

O orzeczenie o stopniu niepełnosprawności można ubiegać się w powiatowych zespołach ds. orzekania o niepełnosprawności.
Wnioski o zasiłek pielęgnacyjny i o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności składa się na specjalnych formularzach - dostępne w siedzibach organów rozpatrujących te sprawy i na ich stronach internetowych.

 

 

Stan prawny na dzień 18.04.2011 r.





  • Data2011-04-16
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl