Artykuły

Zakaz prowadzenia pojazdów. Uznanie środka karnego za wykonany

Pięć miesięcy temu za spowodowanie wypadku drogowego zostałem skazany, a sąd orzekł też zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na jeden rok. Podkreślę, że nie byłem pijany w czasie wypadku.
Słyszałem, że mogę ubiegać się o umorzenie połowy okresu zakazu prowadzenia pojazdów. Sześć miesięcy mija niebawem. Gdzie mam złożyć wniosek? I czy będę musiał ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy?


Adrian

 

 


 


Szanowny Panie,


Jak wynika z Pana pytania orzeczono wobec Pana środek karny określony w art. 39 pkt 3 KKodeksu karnego, a więc zakaz prowadzenia pojazdów.


Sąd zastosował wobec Pana art. 42 § 1 KK. Stosownie do tego przepisu, sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.


Środek karny został orzeczony na okres jednego roku i właśnie z tego względunie może się Pan ubiegać, nieststy, o uznanie za wykonany środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych jaki został wobec Pana orzeczony.
Jak wskazuje bowiem art. 84 § 1 KK, sąd może po upływie połowy okresu, na który orzeczono środki karne wymienione w art. 39 pkt 1-3 (a więc również zakaz prowadzenia pojazdów), uznać je za wykonane, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok.   


Z powyższego przepisu jasno wynika, że o uznanie za wykonany środka karnego można się ubiegać wyłącznie w sytuacji, w której środek karny był wykonywany przez co najmniej rok.
Jako, że środek karny – zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczono wobec Pana właśnie na okres roku to nie może się Pan ubiegać o uznanie go za wykonany po upływie 6 miesięcy.


Stosownie do art. 114 ust. 1 pkt. 4 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm.) w przypadku osoby ubiegającej się o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, którego była pozbawiona na okres przekraczający 1 rok, dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem wydaje się po zdaniu, przez tą osobę odpowiedniego do rodzaju uprawnienia egzaminu państwowego sprawdzającego kwalifikacje.


Jako, że wobec Pana orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku (a więc ten okres nie został przekroczony) to nie będzie Pan musiał zdawać ponownego egzaminu na prawo jazdy.
Warto też pamiętać, iż okres, na który orzeczony został zakaz biegnie od dnia uprawomocnienia się wyroku skazującego.

 

 

Stan prawny na dzień 03.05.2013 r.





  • Data2011-08-16
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl