Artykuły

Zachowek dla żony zmarłego syna spadkodawcy

Zmarła moja babcia. Babcia pozostawiła testament, w którym powołała mnie do całości spadku, w skład którego wchodzi mieszkanie.
Wiem, że muszę zapłacić zachówek.

Babcia miała dwoje dzieci – moją mamę oraz wujka. Wujek zmarł przed babcią. Pozostawił żonę oraz czworo dzieci.
Mam pytanie czy żona wujka ma prawo do zachowku? Jak (procentowo do wartości spadku) będzie wartość zachowku należnego uprawnionym?


Bogusław

 

 


 

 

Szanowny Panie,


Spadkobiercami ustawowymi Pana babci (zakładam, że Pana babcia nie miała męża w chwili śmierci) są: Pana mama w 1/2 udziału oraz czworo dzieci zmarłego syna babci, każde w 1/8 udziału.


Powyższe wynika z przepisu art. 931 Kodeksu cywilnego.
§ 1 tego artykułu wskazuje, iż w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. 
Natomiast stosownie do § 2 art. 931 KC, który będzie miał w Pana sprawie zastosowanie ze względu na śmierć dziecka babci, jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych. 


Tak więc udział spadkowy, który przypadłby Pana wujkowi, a więc 1/2, przypada jego dzieciom w częściach równych. Jak wynika z art. 931 § 2 KC, żona wujka nie jest brana pod uwagę jako spadkobierca ustawowy Pana babci.


Zgodnie z art. 991 § 1 KC, zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).  
Wedle § 2 art. 991 KC, jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.


Jak wynika z przepisu art. 991 KC uprawnionymi do zachowku są pominięci w testamencie spadkobiercy ustawowi.
W Pana przypadku uprawnionymi do zachowku są: Pana mama – córka babci oraz czworo dzieci zmarłego syna babci.

 

Żona zmarłego dziecka babci, jako, że nie jest spadkobiercą ustawowym nie jest uprawniona do zachowku.


Zachowek należny Pana mamie odpowiada wartością 1/4 (połowie z 1/2) udziału w spadku albo 1/3 (dwie trzecie z 1/2) tego udziału jeżeli Pana mama w chwili śmierci babci była trwale niezdolna do pracy.
Natomiast zachowek należny każdemu z wnuków babci pozostałych po zmarłym synu babci odpowiada wartością 1/16 (połowa z 1/8) udziału w spadku lub 1/12 (dwie trzecie z 1/8) tego udziału dla uprawnionego, który w chwili śmierci babci był trwale niezdolny do pracy lub nieletni.

 


Stan prawny na dzień 16.02.2012 r.





  • Data2012-02-16
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl