Zachowek dla dziecka po śmierci jego babciNiedawno dowiedziałam sie ze były maz sprzedał mieszkanie zmarłej w czerwcu tesciowej mamy syna 6 letniego czy moj syn ma prawo do zachowku po babci.

 

Barbara

 

 


 

 

Szanowna Pani,

 

Jak wynika z pytania, Pani były mąż odziedziczył mieszkanie po swojej matce, a babci Pani syna. Niestety w takiej sytuacji Pani synowi nie przysługuje prawo do zachowku.

 

O zachowek mogą się ubiegać osoby, które brane są pod uwagę jako spadkobiercy ustawowi spadkodawcy. Pani syn nie jest spadkobiercą ustawowym swojej babci. Spadkobiercą ustawowym jest jego ojciec a syn spadkobierczyni i to on nabył spadek po swojej matce i jest uprawnionym do zachowku po niej.

 

Powyższe wynika z przepisu Kodeksu cywilnego definiującego zachowek. Art. 991 § 1 KC wskazuje, iż zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek). 

 

Pani syn byłby powołany do spadku z ustawy a zatem jednocześnie uprawniony do zachowku gdyby jego ojciec nie żył w chwili śmierci spadkodawczyni, nie chciał lub nie mógł przyjąć spadku.

 

Żaden przepis prawa nie nakłada na Pani byłego męża obowiązku „podzielenia się” nabytym spadkiem po matce z dzieckiem. 

 

 

Stan prawny na dzień 1.01.2015 r.


Łukasz  Obrał

Radca prawny (KR-3122). Doświadczony prawnik-praktyk. Od maja 2004 r. zawodowo zajmuje się poradnictwem prawnym. Egzamin radcowski zdał w 2015 r. Dotychczas udzielił wielu porad prawnych, które przyczyniły się do skutecznego rozwiązania trudnych spraw Klientów. Autor wielu artykułów o tematyce prawnej. Znawca prawa rodzinnego, spadkowego, lokalowego, zabezpieczenia społecznego. Nieobce są mu i inne dziedziny prawa. Z Serwisem prawo-porady.pl związany od początku jego istnienia.