Artykuły

Wystąpienie ze wspólnoty mieszkaniowej

Jestem właścicielem mieszkania. W budynku jest wspólnota mieszkaniowa. Wspólnota mieszkaniowa moim zdaniem podejmuje złe decyzje, za które muszą płacić wszyscy właściciele. We wspólnocie ma większość „klika”, która forsuje wyłącznie swoje pomysły.
Mam już dosyć działań zarządu i pozostałych właścicieli mieszkań. Chcę wystąpić ze wspólnoty mieszkaniowej, jak mogę to zrobić?


Maciej

 

 


 

 

Szanowny Panie,

 

Zgodnie z przepisem art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.), ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową, która może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwaną.


Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa, z chwilą wyodrębnienia pierwszego lokalu. Tworzą ją wszyscy właściciele mieszkań wchodzących w skład określonej nieruchomości.
Członkowstwo we wspólnocie mieszkaniowej nie wynika z woli właściciela lecz wyłącznie z faktu, że jest dana osoba jest właścicielem wyodrębnionego lokalu wchodzącego w skład danej nieruchomości.


Nabywając własność lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład określonej nieruchomości z mocy prawa, automatycznie, stał się Pan członkiem wspólnoty mieszkaniowej.
Nie ma Pan żadnej prawnej możliwości wystąpienia ze wspólnoty mieszkaniowej, pozostając jednocześnie właścicielem mieszkania. Nie jest możliwa taka sytuacja, w której jeden lub kilku właścicieli lokali w danej nieruchomości pozostają poza wspólnotą mieszkaniową.


Jedyną możliwością wystąpienia z danej wspólnoty mieszkaniowej będzie zbycie lokalu, którego jest Pan właścicielem. Członkiem wspólnoty stanie się wówczas nabywca lokalu.


Na marginesie dodam, iż Pan jako właściciel lokalu ma wpływ na sposób wykonywania zarządu w nieruchomości.


Art. 22 ust. 1 ustawy wskazuje, iż czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie.
Zgodnie zaś z ust. 2 art. 22 ustawy, do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej.


Pan i każdy z pozostałych członków wspólnoty mieszkaniowej może skorzystać z drogi sądowej w celu wyeliminowania działań wspólnoty naruszających interesy właścicieli lokali, działań niezgodnych z zasadami prawidłowej gospodarki czy działań niezgodnych z prawem.


Jak wskazuje przepis art. 25 ust. 1 ustawy o własności lokali, właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.
Art. 26 ust. 1 ustawy wskazuje natomiast, iż jeżeli zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd, który określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie. Sąd odwoła zarządcę, gdy ustaną przyczyny jego powołania.

 

 

Stan prawny na dzień 18.09.2013 r.





  • Data2011-10-19
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl