Artykuły

Wysokość zasiłku macierzyńskiego. Zwolnienie pracownicy w ciąży

Pracowałam u pierwszego pracodawcy do końca lutego tego roku. Po 3 miesięcznej przerwie podjęłam pracę u drugiego pracodawcy (od 1 czerwca) na czas nieokreślony.
Okazało się, że jestem w ciąży i dziecko urodzę w grudniu.
Chciałam zapytać o wysokość zasiłku macierzyńskiego. Czy będę miała prawo do tego zasiłku po przepracowaniu 6 miesięcy u obecnego pracodawcy przed porodem? Wiem że wysokość zasiłku liczona jest na podstawie ostatnich 12 miesięcy. Czy  przerwa między starą a nową pracą będzie liczona jako 0 dochodu i doliczana do średniej z roku? Czy podstawą wyliczenia zasiłku jest tylko wynagrodzenie zasadnicze czy również dolicza się premie – mam w obecnej pracy comiesięczne premie.
Czy kiedy powiem obecnemu pracodawcy, że jestem w ciąży może mnie zwolnić?


Magdalena

 

 


 

 

 

Szanowna Pani,


Jak wskazuje przepis art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.) zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko.


W chwili porodu zapewne będzie Pani nadal w stosunku pracy, a więc w okresie ubezpieczenia chorobowego dlatego po urodzeniu dziecka nabędzie Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego.


Ten zasiłek będzie Pani wypłacany w czasie trwania urlopu macierzyńskiego.


Art. 36 ust. 1 ustawy wskazuje, iż podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku.
Natomiast jeżeli pracownica urodzi dziecko przed upływem 12 miesięcy zatrudnienia, stosownie do ust. 2 art. 36 ustawy, podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.
Ust. 4 art. 36 ustawy wskazuje, iż podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego pracownica urodziła dziecko.


Biorąc pod uwagę powyższe przepisy należy wskazać, że dla obliczenia podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowić będzie Pani wynagrodzenia za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia u aktualnego pracodawcy. Ze względu na w/w przepis art. 36 ust. 2 nie będzie się brało pod uwagę wynagrodzenia jakie osiągnęła Pani u pracodawcy, u którego była Pani zatrudniona do lutego.
Tak więc do podstawy zasiłku zostanie uwzględnione wynagrodzenie za okres od czerwca do listopada (skoro ma Pani urodzić w grudniu) czyli za 6 miesięcy.


Jak wskazuje art. 38 ust. 1  ustawy, przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez ubezpieczonego będącego pracownikiem za okres w którym był ubezpieczony (pełne miesiące) przez liczbę miesięcy, w których wynagrodzenie to zostało osiągnięte.


Odnośnie comiesięcznych premii jakie Pani otrzymuje zastosowanie będzie miał art. 42 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym, premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.


Stosownie do art. 31 ust. 1 ustawy, miesięczny zasiłek macierzyński wynosi 100 % podstawy wymiaru zasiłku.

 

Odnośnie możliwości zwolnienia Pani przez pracodawcę po tym jak go Pani poinformuje o tym, że jest Pani w ciąży zastosowanie będzie miał przepis art. 177 § 1 Kodeksu pracy, stosownie do którego, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

 

Jeżeli Pani pracodawca zatrudnia ponad 20 pracowników, to mógłby on tylko w czasie Pani ciąży, wypowiedzieć Pani dotychczasowe warunki pracy i płacy.


Jak wskazuje bowiem art. 5 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844 ze zm.), w okresie objęcia szczególną ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem
stosunku pracy pracodawca może jedynie wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy pracownikowi o którym mowa w art. 39 i 177 Kodeksu pracy.


Jeżeli wypowiedzenie warunków pracy i płacy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikom, o których mowa w ust. 5, przysługuje, do końca okresu, w którym korzystaliby ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy, dodatek wyrównawczy obliczony według zasad wynikających z Kodeksu pracy (art. 5 ust. 6 ustawy).

 

Oczywiście, jako, że jest Pani zatrudniona na czas nieokreślony ewentualne wypowiedzenie Pani warunków pracy i płacy musiałoby być uzasadnione.

 


Stan prawny na dzień 27.04.2012 r.





  • Data2011-09-16
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl