Artykuły

Wypłata alimentów po ukończeniu przez dziecko 18 lat

Mam zasądzone alimenty na syna. Syn skończył właśnie 18 lat. Wyprowadził się już z domu matki, z którą do tej pory zamieszkiwał.
Syn prosił mnie, abym od kiedy jest pełnoletni, wypłacał mu alimenty na jego konto, a nie na konto jego matki jak to mam miejsce obecnie.
Kiedy powiedziałem o tym matce mojego syna ta zagroziła mi, że jeżeli alimenty zacznę wypłacać synowi to ona poda mnie do komornika.  Mówi, że skoro w wyroku jest napisane, że mam płacić do jej rąk to mam tak robić.
Co mogę w takiej sytuacji i czy obawiać się komornika?


Paweł

 

 


 

 

Szanowny Panie,


Jeżeli Pana syn będzie już pełnoletni to będzie Pan mógł bez żadnych negatywnych konsekwencji płacić zasądzone alimenty bezpośrednio do rąk syna.


Uprawnionym do alimentów jest wyłącznie Pana syn. Wobec matki syna nie ma Pan obowiązku alimentacyjnego.  To syn był powodem w procesie o alimenty. Jako osoba niepełnoletnia Pana syn w procesie tym był reprezentowany przez przedstawiciela ustawowego – swoją matkę.


Proszę zwrócić uwagę, iż w wyroku o alimenty określono, że to Pan jako pozwany i zobowiązany ma obowiązek łożyć na rzecz swojego syna jako powoda i uprawnionego do alimentów, określoną kwotę tytułem alimentów.  Jest to zgodne z przepisem art. 325 Kodeksu postępowania cywilnego, stosownie do którego sentencja wyroku powinna zawierać wymienienie sądu, sędziów, protokolanta oraz prokuratora, jeżeli brał udział w sprawie, datę i miejsce rozpoznania sprawy i wydania wyroku, wymienienie stron i oznaczenie przedmiotu sprawy oraz rozstrzygnięcie sądu o żądaniach stron.
Biorąc pod uwagę powyższy przepis widać wyraźnie, iż wśród koniecznych elementów wyroku nie wymieniono określenia przedstawicieli ustawowych. Wymienienie przedstawiciela ustawowego nie należy zatem do istotnych elementów wyroku.
Przyjęło się natomiast w praktyce, że w wyrokach zasądzających alimenty na rzecz małoletnich sądy wymieniają również imiennie określonych przedstawicieli ustawowych, do rąk których świadczenia te mają być wypłacane.


Matka Pana syna wraz z ukończeniem przez niego 18 roku życia przestanie być jego przedstawicielem ustawowym.
Art. 92 Kodeksu rodzinnego wskazuje, iż dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską.
Z kolei stosownie do art. 98 § 1 KRO, rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy
dziecka.


Po uzyskaniu przez syna pełnoletności jego matka może go reprezentować wyłącznie na podstawie udzielonego jej przez syna pełnomocnictwa.


Jak wskazano w uchwale Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 16 kwietnia 1977 r., sygn. akt. III CZP 14/77 (OSNCP 1977/7 poz. 106), w przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletności z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie do jego rąk. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczeniem sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczą odpowiednie dokumenty stanu cywilnego.


Jeżeli matka Pana syna po uzyskaniu przez niego pełnoletności złoży u komornika wniosek o prowadzenie egzekucji przeciwko Panu, a nie dołączy do niego pełnomocnictwa, w którym Pana syn upoważnia ją do reprezentowania go w toku tego postępowania, komornik nie powinien podejmować postępowania.

 

 

Stan prawny na dzień 19.07.2014 r.





  • Data2011-10-16
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl