Artykuły

Wniosek o sporządzenie spisu inwentarza składany u komornika

Wszędzie czytam o sporządzaniu wniosku o dokonanie spisu inwentarza kierowanego do sądu, a nie do komornika.
Czy Dz.U. Nr 92 z roku 1991 poz. 411 Rozdział 3 paragraf 25, mówiący o tym, iż wniosek o sporządzenie spisu inwentarza może być zgłoszony bezpośrednio komornikowi, stracił ważność?
Komornik u którego byłem odesłał mnie do sądu jakby w/w przepis nie istniał.


Jerzy

 

 




Szanowny Panie,


§ 25 Rozporządzenia z dnia 1 października 1991 r.  w sprawie szczegółowego trybu postępowania przy zabezpieczaniu spadku i sporządzaniu spisu inwentarza (Dz.U. z 1991 r. Nr 92 poz. 411) wskazuje, iż wniosek o sporządzenie spisu inwentarza może być zgłoszony bezpośrednio komornikowi, który byłby właściwy do wykonania postanowienia sądu spadku o sporządzeniu spisu inwentarza. W tym wypadku komornik przystąpi niezwłocznie do spisu, zawiadamiając o tym sąd spadku, który wyda postanowienie o sporządzeniu spisu. Jeżeli postanowienie takie nie zostanie wydane, spis dokonany przez komornika nie rodzi skutków przewidzianych w art. 1032 Kodeksu cywilnego.


Powyższy przepis jest nadal obowiązujący i jeżeli złożył Pan u komornika wniosek o sporządzenie spisu inwentarza to komornik powinien przystąpić do sporządzenia spisu inwentarza oraz zawiadomić sąd spadku.
Sąd po takim zawiadomieniu powinien wydać postanowienie o sporządzeniu spisu inwentarza.


Komornicy mają opory ze stosowaniem § 25 rozporządzenia, ponieważ uważają, iż przepis ten stoi w sprzeczności  z § 1 ust.  1 rozporządzenia. Przepis ten stanowi, iż postanowienie o zabezpieczeniu spadku oraz postanowienie o sporządzeniu spisu inwentarza wykonuje na zlecenie sądu rejonowego komornik lub inny organ, w którego okręgu znajdują się rzeczy podlegające zabezpieczeniu lub wciągnięciu do spisu inwentarza.
Co więcej § 1 ust.  5 rozporządzenia wskazuje, iż postanowienie, którego wykonanie zlecono komornikowi, powinno być zaopatrzone we wzmiankę o jego wykonalności. Wzmiankę tę zamieszcza się na odpisie postanowienia doręczanym wnioskodawcy, a gdy postanowienie podlega wykonaniu z urzędu - na odpisie przekazywanym do wykonania komornikowi.


Moim zdaniem jeżeli chce Pan zastosować tryb określony w § 25 rozporządzenia to powinien Pan złożyć u komornika pisemny wniosek o sporządzenie spisu inwentarza . Co prawda art. 760 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego wskazuje, że wnioski i oświadczenia w postępowaniu egzekucyjnym składa się bądź na piśmie, bądź ustnie do protokołu, ale myślę, że lepiej będzie złożyć pisemny wniosek o sporządzenie spisu inwentarza.


Jeżeli komornik odmówi (a nie powinien) to może Pan złożyć skargę do sądu spadku na odmowę dokonania czynności przez komornika.
W myśl § 2 ust.  2 rozporządzenia, na czynności komornika może być wniesiona skarga do sądu rejonowego. Skargę wnosi się w ciągu 7 dni od dokonania czynności, a jeżeli osoba, która wnosi skargę, nie była obecna przy dokonaniu czynności ani nie była powiadomiona o terminie jej dokonania - w ciągu 7 dni od powzięcia wiadomości o dokonaniu czynności. Skarga może być wniesiona również na odmowę dokonania czynności.


Jeżeli po złożeniu wniosku komornik nie podejmie żadnej czynności (ani nie rozpocznie procedury ani nie odmówi jej podjęcia) to może Pan złożyć skargę na zaniechanie na podstawie art. 767 § 1 KPC, w myśl którego, na czynności komornika przysługuje skarga do sądu rejonowego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Dotyczy to także zaniechania przez komornika dokonania czynności. Do rozpoznania skargi na czynności komornika właściwy jest sąd, przy którym działa komornik. Jeżeli do prowadzenia egzekucji został wybrany komornik poza właściwością ogólną, skargę rozpoznaje sąd, który byłby właściwy według ogólnych zasad.


Skarga na czynności komornika, w myśl § 3 art. 767 KPC, powinna czynić zadość wymaganiom pisma procesowego oraz określać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechano, jak również wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem.
Skargę wnosi się do sądu w terminie tygodniowym od dnia czynności, gdy strona lub osoba, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, była przy czynności obecna lub była o jej terminie zawiadomiona, w innych wypadkach – od dnia zawiadomienia o dokonaniu czynności strony lub osoby, której prawo zostało przez czynności komornika naruszone bądź zagrożone, a w braku zawiadomienia – od dnia, w którym czynność powinna być dokonana. Odpis skargi sąd przesyła komornikowi, który w terminie trzech dni na piśmie sporządza uzasadnienie dokonania zaskarżonej czynności lub przyczyn jej zaniechania oraz przekazuje je wraz z aktami sprawy do sądu, do którego skargę wniesiono, chyba że skargę w całości uwzględnia, o czym zawiadamia sąd i skarżącego oraz zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy (art. 767 § 3 KPC).


Należy też pamiętać, iż stosownie do art. 53 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.  o komornikach sądowych i egzekucji (tekst jednolity: Dz.U. z 2011 nr 231 poz. 1376 ze zm.), za dokonanie spisu inwentarza albo innego spisu majątku pobiera się stałą opłatę w wysokości 10% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za każdą rozpoczętą godzinę.
Przed przystąpieniem do sporządzenia spisu inwentarza komornik pobiera opłatę według przewidywanego czasu wykonania tego spisu. Ustalenie ostatecznej opłaty następuje po zakończeniu czynności.

 


Stan prawny na dzień 28.04.2012 r.





  • Data2012-04-28
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl