Artykuły

Wcześniejsze zatarcia skazania

W roku 2007 zostałem skazany z art. 286 § 1 Kodeksu karnego na karę 2 lat pozbawienia wolności bez zawieszenia wykonania kary.
Karę odbywałem do sierpnia 2008 r. kiedy to zostałem warunkowo zwolniony.
Ostatnio starałem się o pracę i okazało się, że jestem w rejestrze skazanych.
Kiedy moja kara ulegnie zatarciu?


Paweł

 

 


 

 

Szanowny Panie,


Z pytania wynika, iż został Pan skazany z art. 286 § 1 Kodeksu karnego, który wskazuje, iż kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.


Z pytania wynika też, że został Pan zwolniony warunkowo po odbyciu połowy kary. Było to możliwe na podstawie art. 78 § 1 KK, stosownie do którego, skazanego można warunkowo zwolnić po odbyciu co najmniej połowy kary.


Przepis art. 107 § 1 KK wskazuje, iż w razie skazania na karę pozbawienia wolności wymienioną w art. 32 pkt 3 lub karę 25 lat pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.


W Pana przypadku karę pozbawienia wolności należy uznać za odbytą z dniem warunkowego zwolnienia. Jak wskazuje bowiem art. 82 KK, jeżeli w okresie próby i w ciągu dalszych 6 miesięcy nie odwołano warunkowego zwolnienia, karę uważa się za odbytą z chwilą warunkowego zwolnienia.


Z powyższego wynika, że zatarcie skazania nastąpi w Pana przypadku w sierpniu 2018 r., a więc z upływem 10 lat od wykonania kary pozbawienia wolności na jaką Pana skazano.
W tym terminie zatarcie następuje z mocy prawa. Nie trzeba zatem składać żadnego wniosku.


Przepisy prawa przewidują możliwość wcześniejszego zatarcia skazania na wniosek skazanego.
Przepis art. 107 § 2 wskazuje, iż sąd może na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat.


Z dobrodziejstwa wcześniejszego zatarcia skazania będzie Pan mógł skorzystać w sierpniu 2013 r., a więc dopiero po upływie 5 lat od chwili wykonania kary pozbawienia wolności.


Aby starać się o wcześniejsze zatarcie skazania powinien Pan złożyć stosowny wniosek w sądzie.
Art. 37 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego wskazuje, iż w przedmiocie zatarcia skazania orzeka sąd, chyba że zatarcie nastąpiło z mocy prawa.
Stosownie do § 2 art. 37 KKW, jeżeli w pierwszej instancji wyroki wydało kilka sądów, właściwy jest sąd, który jako ostatni wydał wyrok skazujący. Jeżeli orzekały sądy różnego rzędu, właściwy jest sąd wyższego rzędu.


Stosownie do art. 15 ust. 1 pkt 7 Ustawy z dnia 23 czerwca 1973 r. o opłatach w sprawach karnych (tekst jednolity: Dz. U. z 1983 r. Nr 49, poz. 223 ze zm.) opłata od wniosku o zatarcie skazania wynosi 45 zł.


Warunkiem do skorzystania z dobrodziejstwa wcześniejszego zatarcia skazania jest to, aby orzeczona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat (w Pana przypadku jest to spełnione) oraz to, że skazany w okresie od wykonania kary przestrzegał porządku prawnego.


Aby uznać, że skazany przestrzegał porządku prawnego należy wziąć pod uwagę to, że skazany powstrzymywał się od jakichkolwiek naruszeń prawa karnego, ale też wykroczeń, a nawet prawa rodzinnego lub administracyjnego (tak red: M. Mozgawa, Kodeks karny Praktyczny komentarz, Zakamycze 2006,  str.181).


Jeżeli sąd przychyli się do wniosku o wcześniejsze zatarcia skazania to jak wskazuje art. 106 KK, z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe; wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych.


Jeżeli sąd rozpatrując sprawę odmówi wcześniejszego zatarcia skazania, to należy mieć na względzie przepis art. 37 § 3 KKW, zgodnie z którym, wniosek skazanego o zatarcie skazania, złożony przed upływem roku od wydania postanowienia odmawiającego zatarcia, można pozostawić bez rozpoznania.

 

 

Stan prawny na dzień 4.01.2012 r.





  • Data2012-01-04
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl