Artykuły

Urlop na żądanie w okresie wypowiedzenia umowy o pracę

Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas określony. Pracodawca złożył mi wypowiedzenie.
Pozostał mi praktycznie cały urlop do wykorzystania.  Pracodawca nie chce mi go udzielić.
Czy w czasie wypowiedzenia umowy o pracę mogę wziąć urlop na żądanie?


Kamil

 

 


 

 

Szanowny Panie,


Stosownie do art. 1671 Kodeksu pracy, w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551.


Jak wskazuje z kolei art. 1672 KP, pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.


Z uwagi na powyższe należy wskazać, że wyłącznie od woli pracodawcy zależy czy udzieli on Panu urlopu, w czasie wypowiedzenia, na „zwykłych” zasadach.


Jednak w okresie wypowiedzenia może Pan złożyć wniosek o udzielenie Panu urlopu „na żądanie”. Żaden przepis prawa pracy nie ogranicza Pana w złożeniu takiego wniosku w czasie biegu wypowiedzenia umowy o pracę.


Jeżeli w bieżącym roku nie wykorzystał Pan 4 dni urlopu na żądanie, to jeżeli złoży Pan wniosek o urlop w drodze art. 1672 KP to pracodawca ma obowiązek Panu takiego urlopu udzielić.


Proszę pamiętać, iż zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego (np. wyrok z dnia 15 listopada 2006 r., sygn. akt. I PK 128/06),  pracownik powinien złożyć wniosek o urlop na żądanie w dniu jego rozpoczęcia, i to jeszcze zanim rozpocząłby pracę.


Może Pan złożyć wniosek o udzielenie łącznie 4 dni urlopu na żądanie lub składać odpowiednie wnioski dotyczące poszczególnych dni, jeżeli nie chce Pan wykorzystać 4 dni urlopu na raz.

 

 

Stan prawny na dzień 22.12.2011 r.





  • Data2011-12-22
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl