Artykuły

Ubezwłasnowolnienie i przymusowe leczenie psychiatryczne na jednej rozprawie

Mam chorego psychicznie brata. Nie chce się leczyć. Jego zachowanie zagraża mojej rodzinie. Nie da się z nim wspólnie zamieszkiwać. Lekarz psychiatra zasugerował ubezwłasnowolnienie (brat zaciąga pożyczki chociaż nie ma dochodu) oraz przymusowe leczenie psychiatryczne.
Czy ubezwłasnowolnienie i skierowanie na przymusowe leczenie może być orzeczone na jednej rozprawie?
Chodzi o to ze od momentu ubezwłasnowolnienia do momentu umieszczenia go w szpitalu psychiatrycznym musi gdzieś mieszkać. Mieszkanie u mnie nie wchodzi tu w grę, dopóki nie będzie przebadany przez psychiatrę,  który stwierdzi, że on nikomu nie zagraża. Obecnie nie ma mowy, abym wpuściła go do domu.


Monika

 

 


 

 

Szanowna Pani,


Niestety postępowanie o ubezwłasnowolnienie i o przymusowe leczenie psychiatryczne to dwa, odrębne postępowania.
Wniosek o ubezwłasnowolnienie rozpatruje w I instancji sąd okręgowy, a wniosek o przymusowe leczenie psychiatryczne sąd rejonowy.


Nie ma możliwości, aby w sprawie o ubezwłasnowolnienie sąd orzekł o przymusowym leczeniu psychiatrycznym i odwrotnie, żeby w postępowaniu o przymusowe leczenie sąd orzekł o ubezwłasnowolnieniu.


Dodam także, iż w sprawie o ubezwłasnowolnienie sąd nie orzeka o ustanowieniu opieki prawnej.
Postępowanie o ustanowienie opiekuna prawnego wszczynane jest po uprawomocnieniu się postanowienia o ubezwłasnowolnienia i jest prowadzone przed sądem rejonowym.


W toku postępowań o ubezwłasnowolnienie i przymusowe leczenie psychiatryczne zostaną powołani biegli w celu oceny stanu zdrowia psychicznego Pani brata i wskazania czy w jego przypadku zachodzą przesłanki ubezwłasnowolnienia i przymusowego leczenia psychiatrycznego.

 


Stan prawny na dzień 8.01.2014 r.





  • Data2013-04-13
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl