Artykuły

Ubezwłasnowolnienie a obowiązek alimentacyjny

Mój brat ma syna, który ma 13 lat. Rodzice wystąpili o ubezwłasnowolnienie mojego brata.
Co stanie się z obowiązkiem alimentacyjnym kiedy mój stanie się osobą ubezwłasnowolnioną całkowicie, a opiekunem prawnym będą moi rodzice? Kto płaci wtedy na jego syna?


Julia

 

 


 

 

Szanowna Pani,


Ubezwłasnowolnienie całkowite czy częściowe osoby zobowiązanej do alimentów nie powoduje wygaśnięcia tego obowiązku. Obowiązek ten nadal będzie spoczywał na osobie ubezwłasnowolnionej.
Ubezwłasnowolnienie całkowite powoduje, że osoba przestaje mieć zdolność do czynności prawnych (oświadczenia woli składane przez ubezwłasnowolnionego są z mocy prawa nieważne). Ubezwłasnowolniony całkowicie ma nadal zdolność prawną, a więc może być podmiotem praw i obowiązków (np. obowiązku alimentacyjnego).


Alimenty powinny być płacone z majątku (dochodu) osoby ubezwłasnowolnionej.
Opiekun prawny osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie sprawuje zarząd nad jej majątkiem. To on decyduje na co zostanie przeznaczony dochód osoby ubezwłasnowolnionej.
Powinien on tak wykonywać zarząd majątkiem, aby obowiązki ubezwłasnowolnionego zostały wykonane.


Oczywiście jeżeli dochód osoby ubezwłasnowolnionej nie wystarcza na zapłacenie alimentów to opiekun prawny nie musi "dokładać ze swojej kieszeni". Nie jest tak, że opiekun prawny ma płacić alimenty nałożone na ubezwłasnowolnionego z własnego majątku. Podobnie ma się sprawa z innymi zobowiązaniami osoby ubezwłasnowolnionej.
Jeżeli majątek czy dochody ubezwłasnowolnionego nie wystarczają na zapłacenie całości zasądzonych alimentów to opiekun prawny powinien zapłacić choćby część tych świadczeń.


Należy pamiętać, że zmiana stosunków może być podstawą do złożenia powództwa o zmianę orzeczenia o alimentach. Z powództwem o obniżenie alimentów może wystąpić, w imieniu osoby ubezwłasnowolnionej, opiekun prawny.


Rodzice Pani brata powinni mieć świadomość, że jeżeli uzyskanie alimentów od brata nie będzie możliwe lub będzie napotykało na przeszkody, to dziecko (działający w jego imieniu rodzic) może wystąpić do sądu o zasądzenie alimentów od nich, a więc od dziadków.
Jak bowiem wskazuje art. 132 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami. 

 


Stan prawny na dzień 7.01.2014 r.





  • Data2014-01-08
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl