Artykuły

Ubezwłasnowolnienie - niezbędne dokumenty, właściwy sąd

Jakie dokumenty są potrzebne do ubezwłasnowolnienia ojca? Problemem ojca jest ciężka choroba psychiczna z powodu, której był wielokrotnie hospitalizowany. Gdzie składa się wniosek o ubezwłasnowolnienie?


Beata

 

 


 

 

Szanowna Pani,

 

Do wniosku o ubezwłasnowolnienie powinna Pani załączyć odpis aktu urodzenia ojca oraz akt małżeństwa o ile pozostaje w związku małżeńskim (małżonek osoby mającej zostać ubezwłasnowolnioną jest z mocy prawa uczestnikiem postępowania), a także Pani akt urodzenia lub małżeństwa (jeżeli jest Pani zamężna).


Do wniosku należy dołączyć również świadectwo lekarskie wskazujące na stan psychiczny Pani ojca oraz ewentualnie inną dokumentację medyczną (np. wypisy ze szpitala).
Jak bowiem wskazuje przepis art. 552 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli według wniosku ubezwłasnowolnienie ma być orzeczone z powodu choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego, sąd przed zarządzeniem doręczenia wniosku zażąda, w wyznaczonym terminie, przedstawienia świadectwa lekarskiego wydanego przez lekarza psychiatrę o stanie psychicznym osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, lub opinii psychologa o stopniu niepełnosprawności umysłowej tej osoby. Jeżeli ubezwłasnowolnienie ma nastąpić z powodu pijaństwa, sąd żąda także przedstawienia zaświadczenia poradni przeciwalkoholowej, a jeżeli ubezwłasnowolnienie na nastąpić z powodu narkomanii – zaświadczenia z poradni leczenia uzależnień.
Stosownie do § 2art. 552 KPC, sąd odrzuca wniosek o ubezwłasnowolnienie, jeżeli treść wniosku lub dołączone do wniosku dokumenty nie uprawdopodobniają istnienia choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego lub występowania innego rodzaju zaburzeń psychicznych osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie albo w razie niezłożenia żądanego świadectwa, opinii lub zaświadczenia, chyba że złożenie takich dokumentów nie jest możliwe.


Sądem do, którego będzie Pani musiała złożyć wniosek jest sąd okręgowy miejsca zamieszkania lub pobytu Pani ojca.
Według art. 544 § 1 KPC, sprawy o ubezwłasnowolnienie należą do właściwości sądów okręgowych, które rozpoznają je w składzie trzech sędziów zawodowych.
§ 2 art. 544 KPC wskazuje, iż w sprawach tych właściwy jest sąd miejsca zamieszkania osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, a w braku miejsca zamieszkania – sąd miejsca jej pobytu.


Należy pamiętać, iż wniosek o ubezwłasnowolnienie należy opłacić. Zastosowanie w tym względzie będzie miał art. 23 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2005 r. Nr 167, poz. 1398 ze zm.) stosownie do którego, od wniosku o wszczęcie postępowania nieprocesowego lub samodzielnej jego części pobiera się opłatę stałą w kwocie 40 złotych.


Dodam, że w toku postępowania o ubezwłasnowolnienie sąd nałoży na wnioskodawcę obowiązek poniesienia wydatków na biegłego – zwykle jest to kwota 550-600 zł.
Można ubiegać się o zwolnienie z tej opłaty.

 

 

Stan prawny na dzień 02.09.2013 r.





  • Data2011-11-20
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl