Artykuły

Tytuł prawny do innego mieszkania a wypowiedzenie umowy najmu

Wraz z mężem jesteśmy lokatorami mieszkania kwaterunkowego. W ubiegłym roku kupiliśmy inne mieszkanie położone niedaleko „naszego” mieszkania komunalnego. Zamierzamy je wynająć studentom.
Ostatnio zostaliśmy z mężem wezwani od administracji gdzie wypytywano nas o to czy mamy tytuł prawny do innego lokalu. Dowiedzieliśmy się, że skoro mamy własne mieszkanie to powinniśmy w nim zamieszkać. Grożono nam eksmisją.
Czy administracja ma rację? Przecież płacimy regularnie czynsz za lokal komunalny.  Czy grozi nam eksmisja?


Marta

 

 


 

 

Szanowna Pani,


W chwili obecnej Pani i mąż jesteście najemcami lokalu komunalnego. Do obowiązków i praw zarówno najemcy jak i wynajmującego zastosowanie będą miały przede wszystkim przepisy Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 31 poz. 266 ze zm.)


Przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów wymieniają sytuacje w jakich właściciel lokalu (również gmina) może wypowiedzieć lokatorowi umowę najmu.
Bardzo ważnym jest to, iż stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy, jeżeli lokator jest uprawniony do odpłatnego używania lokalu (a tak jest w Pani przypadku), wypowiedzenie przez właściciela stosunku prawnego może nastąpić tylko z przyczyn wymienionych w ustawie.


Posiadanie tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego (również prawa własności) może być podstawą do wypowiedzenia umowy najmu lokalu.


Jak wskazuje art. 11 ust. 3 pkt. 2 ustawy o ochronie lokatorów, właściciel lokalu, w którym czynsz jest niższy niż 3 % wartości odtworzeniowej lokalu, może wypowiedzieć stosunek najmu: z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej miejscowości, a lokator może używać tego lokalu, o ile lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.


Zgodnie z ustawową definicją zawartą w ustawie o ochronie praw lokatorów (art. 2 ust. 1 pkt 6) lokal zamienny to lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej jak w lokalu dotychczas używanym; warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego - 20 m2 tej powierzchni.


Jeżeli więc jesteście Państwo właścicielami innego lokalu mieszkalnego, a lokal ten położony jest w tej samej miejscowości, w której wynajmujecie Państwo lokal komunalny a lokal ten spełnia wskazaną powyżej definicję lokalu zamiennego, to gmina może Państwu wypowiedzieć umowę najmu.


Jeżeli gmina wypowie Państwu umowę najmu lokalu komunalnego, a Państwo nie opuścicie tego lokalu i po upływie terminu wypowiedzenia nadal będziecie Państwo zamieszkiwać w lokalu komunalnym, to gmina będzie mogła wystąpić przeciwko Państwu z pozwem o eksmisję.


Jeżeli wypowiedzenie umowy najmu będzie skuteczne (zostaną spełnione przesłanki wypowiedzenia) to wówczas po upływie terminu wypowiedzenia będziecie zamieszkiwać Państwo w lokalu bez tytułu prawnego. Zastosowanie wówczas będzie miał przepis art. 222 § 1 Kodeksu cywilnego, stosownie do, którego, właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władani rzeczą.

 

 

Stan prawny na dzień 20.12.2011 r.





  • Data2011-12-20
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl