Artykuły

Testament alograficzny (urzędowy) - koszt sporządzenia

Słyszałem, że mogę sporządzić testament u prezydenta miasta. Czy taki testament jest ważny i jaki jest koszt tego testamentu.


Szczepan

 

 


 

 

Szanowny Panie,


Art. 951 § 1 Kodeksu cywilnego wskazuje, iż spadkodawca może sporządzić testament także w ten sposób, że w obecności dwóch świadków oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.
Wedle § 2 art. 951 KC, oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole z podaniem daty jego sporządzenia. Protokół odczytuje się spadkodawcy w obecności świadków. Protokół powinien być podpisany przez spadkodawcę, przez osobę, wobec której wola została oświadczona, oraz przez świadków. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać protokołu, należy to zaznaczyć w protokole ze wskazaniem przyczyny braku podpisu.
Osoby głuche lub nieme nie mogą sporządzić testamentu w sposób przewidziany w artykule niniejszym (art. 951 § 3 KC).


Typ testamentu określony w art. 951 KC to testament urzędowy, zwany alograficznym. Testament w takiej formie jest jednym z testamentów zwykłych obok testamentu notarialnego i własnoręcznego (holograficznego).
Testament urzędowy (alograficzny) jeżeli zostanie sporządzony zgodnie wymaganiami formalnymi określonymi w kodeksie cywilnym i nie jest dotknięty wadami oświadczenia woli jest testamentem ważnym i wywiera takie same skutki jak testamenty sporządzone w innej formie dopuszczalnej przez prawo.


Sporządzenie takiego testamentu wiąże się z koniecznością poniesienia opłaty skarbowej. Jak wskazuje załącznik do ustawy z dnia z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej  (Dz. U. z 2006 r. Nr 225, poz. 1635 ze zm.), protokół zawierający ostatnią wolę spadkodawcy, sporządzony przez osoby wymienione w art. 951 § 1 Kodeksu cywilnego wiąże się z  opłatą skarbową w wysokości 22 zł.

 

 

Stan prawny na dzień 12.09.2013 r.





  • Data2012-03-09
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl