Artykuły

Testament a dyspozycja na wypadek śmierci

Jestem jedyną spadkobierczynią (testamentową). Spadkiem są tylko oszczędności na koncie bankowym.
Byłam w banku po uzyskaniu stwierdzenia nabycia spadku. Jednak bank nie wypłacił mi środków z konta. Poinformowano mnie,  że jest jakiś zapis na koncie na wypadek śmierci i że nie jest to zapis na mnie. W banku powiedziano mi, że sprawa trafi do działu prawego i że muszę czekać na ich ustalenia. Nie miałam żadnych informacji odnośnie tego, że spadkodawczyni poczyniła jakiś zapis w banku.  Musiała to zrobić bardzo dawno.
Testament, w którym powołano mnie do spadku sporządzono natomiast niewiele jak rok przed śmiercią. Co robić w tej sytuacji ?


Małgorzata

 

 


 

 

Szanowna Pani,


Z Pani pytania wynika, że spadkodawczyni sporządził dyspozycję na wypadek śmierci. Dyspozycja ta zdefiniowana jest w art. 56 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.
Prawo bankowe (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r. poz. 1376 ze zm.). Przepis ten wskazuje, że  posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może polecić pisemnie bankowi dokonanie - po swojej śmierci - wypłaty z rachunku wskazanym przez siebie osobom: małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu określonej kwoty pieniężnej (dyspozycja wkładem na wypadek śmierci).


Zgodnie z ust. 2 art. 56, kwota wypłaty z tytułu dyspozycji na wypadek śmierci, bez względu na liczbę wydanych dyspozycji, nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku.


Najważniejszy w Pani sytuacji będzie natomiast ust. 5 art. 56, stosownie do którego, kwota wypłacona zgodnie z ust. 1 nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku.


Jeżeli zmarła faktycznie dokonała dyspozycji na wypadek śmierci to kwota z rachunku będzie wypłacona osobie w tej dyspozycji wskazanej. Pani nie będzie w takiej sytuacji uprawnioną do otrzymania tych pieniędzy. Nie odziedziczyła ich Pani, bo nie wchodzą w skład spadku.


Sporządzenie testamentu nie jest równoznaczne z odwołaniem dyspozycji na wypadek śmierci.

Przepisy wskazują, że dyspozycja wkładem na wypadek śmierci może być w każdym czasie przez posiadacza rachunku zmieniona lub odwołana na piśmie.
Jeżeli więc spadkodawczyni odwołała dyspozycję na wypadek śmierci to kwota z rachunku zostanie wypłacona Pani jako spadkobierczyni.


Podobnie stanie się jeżeli osoba wskazana w dyspozycji na wypadek śmierci nie żyła w chwili śmierci spadkodawczyni.


Jeżeli na koncie znajduje się większa kwota niż 77 515,40 zł  (stan na maj 2014 r.) czyli wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego to „nadwyżka” ponad tą kwotę zostanie wypłacona spadkobiercy.


W obecnej sytuacji pozostaje Pani oczekiwać na ustalenia banku. Od tych ustaleń zależy to komu środki z rachunku bankowego zostaną wypłacone.

 

 

Stan prawny na dzień 23.07.2014 r.





  • Data2014-07-23
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl